خانواده بهشتی
آقاجان فصلها را به امید دیدار تو، یکی پس از دیگری سپری می کنیم.

امام عامل به ثمر رسیدن هر انسان

برای این که بحث درست فهمیده شود ابتدا باید در شناخت وجود مقدس امام عصر کمی تأمل کنیم و در جایگاه آن حضرت در هستی کمی بیندیشیم.

امام زمان علاوه بر این که یک حقیقت متعالی اند آن حقیقت «عین الانسان» به یا «صرف الانسان» است، مثل نور که صرف روشنایی است چون ذاتش همان روشنایی است. علاوه بر آن امام زمان مثل نور، یک مقام حقیقی و متعال است. این مقام را نباید تنها در حد امور و مقام های اعتباری و در حد یک بدن مادی منحصر کنیم.

وقتی متوجه شدیم که امام" صرف الانسان " است یعنی این که امام یک «نظر» است و این نظر قدرت تصرف بر تمام مراتب وجود را دارد. آنگاه معلوم می شود که تصرف آن حضرت در عالم و آدم به چه معنی است. آری، امام می تواند نظرها بکند و نور عصمت خود را بر  قلب ما بیفشاند. فرمودند: اگر امام زمان به کسی نظر کند مبادی میلش را عوض می کند. یعنی آن شخص پس از نظر مبارک امام زمان از عالم حیوانی خارج می شود، چون نور انسان کامل بر قلبش خورد دیگر انسان گونه زندگی می کند و در آن حال دیگر خواستن ها و نخواستن هایش انسانی است. دوست داشتن ها و دوست نداشتن هایش آدمی است. دیگر بر اساس غضب، شهوت، حرص، رقابت و ... تصمیم نمی گیرد.

بر اساس همین مبانی است که عرض می کنم دلی که بتواند  نظر امام زمان را جلب کند، این دل اعمال و رفتارش راست می شود اگر ما مزه نظر حضرت را بچشیم تمام تقاضاهایی که راجع به ظهور امام زمان داریم معنی خودش را پیدا می کند. یعنی اگر هر کسی – مسلمان یا غیر مسلمان/ شیعه یا غیر شیعه – به جایی رسید بر اساس نظر مبارک انسان کامل به آن مقام رسیده است.

نظر امام، باعث نزدیک شدن انسان ها به انسانیت می شود، چون امام «انسانیت کل» و «آدمیت کل» است و هر قدر به هر کس نظر کند او به آدمیت نزدیک می شود. بدون نظر انسان کامل، در رسیدن به اهداف انسانی خود به بیراهه می رویم و آدم نمی شویم. آدم شدن یعنی هر قوا را در جهت قرب به حق متعادل نمودن.

انسان شدن بسیار مهم است و در انسان شدن است که ما احساس می کنیم به مقصد خود رسیده ایم.

"جایگاه و معنی واسطه فیض"

اصغر طاهرزاده

 

 

خانواده بهشتی
بسم رب المنتظر حرکت در جهت تشکیل خانواده های مهدوی و تبدیل خانه ها به کانون محبان اهل بیت (علیهم السلام) در برابر هجوم همه جانبه فرهنگی دشمن، امری لازم و بسیار مهم است که در صورت تحقق، تحولی عظیم و جهانی را به دنبال خواهد داشت. ان شالله- افتخارات: بهترین نوشتار اینترنتی مهدوی در جشنواره رسانه های دیجیتال مهدویت
نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


ابزار پرش به بالا