خانواده بهشتی
آقاجان فصلها را به امید دیدار تو، یکی پس از دیگری سپری می کنیم.

 

آیینه شو جمال پری طلعتان طلب

یکی از اولیای خدا، مرحوم ملامحمد اشرفی، شاگردی به نام میرزا حسن لسان الاطباء داشت. استاد می‌خواست شاگرد را راه بیاندازد تا یک مقدار رابطه معنوی اش با امامان معصوم(ع) بیشتر شود. زمانی شاگرد، روانه زیارت حضرت امام رضا(ع) بود که مرحوم حاج اشرفی، نامه‌ای به وی داد و گفت: همین که به حرم رسیدی، این نامه را تقدیم به امام(ع) کن و هنگام بازگشت، پاسخش را بگیر و برای من بیاور.»

میرزاحسن می‌گوید: من این امر ایشان را عوامانه پنداشتم و با خود می گفتم: چگونه من از امام رضا(ع) جواب بگیرم؟! هنگام بازگشت از مشهد در عالم مکاشفه، در حرم امام رضا(ع) دیدم با نور سبزی به دیوار حرم این بیت شعر نوشته شده است : 

آیینه شو، جمال پری طلعتان طلب جاروب زن به خانه و پس، میهمان طلب!1

و سپس مکاشفه‌ام پایان یافت و عقیده ام به استاد زیاد شد و بر غفلت خودم غصه خوردم. 

پس از رسیدن به اشرف، استاد و شاگردان به استقبال میرزاحسن می‌روند و هنوز شاگردش حرفی نزده، صوت استاد بلند می‌شود که حاج میرزاحسن! آمدی قبول باشد! بله.  آیینه شو، جمال پری طلعتان طلب جاروب زن به خانه و پس، میهمان طلب!

یعنی شاگرد! من می‌خواستم تو را راه بیندازم و الّا من قضیه را فهمیدم و متوجه هستم، دل را باید آیینه کنیم، سنگ، عکس رخ یار را نشان نمی‌دهد! اگر شما هزار سال هم به سنگ نگاه کنید، قیافه و چهره شما را نشان نمی‌دهد. اول باید دل را آیینه کنیم. سپس آیینه را صیقل بزنیم تا زنگار از آن برود و گرد و غبار نداشته باشد. 

آیینه گرد وغباری هم، چیزی را نشان نمی‌دهد. حتی می گویند:«آیینه تاب آه، ندارد»2 یعنی اگر شما در برابر آیینه، یک آه هم بکشید، بازدمتان آیینه را تیره و تار می‌کند و آیینه رو می گیرد. یعنی تحمل یک آه را هم ندارد. 

چگونه با هزاران گناه و آلودگی، بازهم می‌خواهم آینه دلم، امام زمان(عج) را نشان بدهد؟!

یک ویژگی دیگر آینه این است که باید در مقابل چیزی باشد که قرار است تصویر در آینه بیفتد. اگر آینه را پشت به چیزی بگیریم، تصویری در آن نمی‌افتد! در روایات هم از قلب وارونه و پشت‌کرده، سخن به میان آمده و آن را به «قلب معکوس» تعبیر فرموده‌اند. 

قلب انسان باید هم پاک و پاکیزه باشد و هم به سمت چهارده معصوم(ع) باشد تا کمالات و صفات آنان در دل انسان جا بگیرد. خانه دلت را جارو کن، آن وقت بگو: آقا! امام زمان! تشریف بیاورید!

پس اگر ما کمی خود را بسازیم و آماده کنیم، آن وقت از امام زمان(عج) دعوت هم نکنیم، خود آن حضرت(عج) می‌آیند. اصلاً خانه برای اوست که ما غصب کرده ایم!

خداوند ان شاءالله لطف کند و خودش خانه ی دل ما را صیقل دهد تا دل ما برای تشریف فرمایی امام زمان(عج) آماده شود.

1-البته این داستان در کرامات رضویه، ج2، ص63و64؛ به گونه ای دیگر هم نقل شده است.

2-حافظ گوید : تا چه کند با رخ تو درد دل من آینه دانی که تاب آه ندارد

3-الکافی، ج2، ص423

آماده باش یاران امام زمان(عج) صفحه40_42

 

خانواده بهشتی
بسم رب المنتظر حرکت در جهت تشکیل خانواده های مهدوی و تبدیل خانه ها به کانون محبان اهل بیت (علیهم السلام) در برابر هجوم همه جانبه فرهنگی دشمن، امری لازم و بسیار مهم است که در صورت تحقق، تحولی عظیم و جهانی را به دنبال خواهد داشت. ان شالله- افتخارات: بهترین نوشتار اینترنتی مهدوی در جشنواره رسانه های دیجیتال مهدویت
نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


ابزار پرش به بالا