خانواده بهشتی
آقاجان فصلها را به امید دیدار تو، یکی پس از دیگری سپری می کنیم.

معنای لغوی و اصطلاحی "عفت"

عفت که ریشه آن در لغت به معنای باز ایستادن از حرام، پارسایی و پرهیزگاری است، در اکثر مواقع به پاکدامنی تعبیر شده است.

خداوند در قرآن کریم آیه ی 33 سوره نور می فرماید:" آنانکه وسیله نکاح برایشان فراهم نیست باید عفت پیشه کنند تا خداوند از کرم خود توانگرشان کند".

همچنین عفت به معنای امتناع و ترک خواسته ها و خودداری از تصرف مال دیگران نیز آمده است، همچنان که خداوند متعال میفرماید: هرکس از اولیای یتیم توانگر باشد از هر نوع تصرف و برداشت (غیر شرعی) مال یتیم خودداری کند "فلیستعفف"

معنای دیگر عفت را پاکی اخلاق و جسم دانسته و عفاف را به راستی، درستی و صلاح معنا کرده اند (المنجد)

بنابراین عفت از دامنه وسیعی برخوردار است که شامل رعایت حجاب، عفت چشم، عفت گوش، عفت شکم، عفت جنسی و... می شود و خلاصه اینکه ایستادگی در مقابل هر نوع گناه و پاک بودن از آلودگی گناه، همان عفت است .

اللهم انی اسئلک العفه والغنی

ارزش فوق العاده عفت

حضرت امیرالمومنین(ع): اجر و پاداش جهاد کننده ای که در راه خدا کشته شود از کسی که توانایی گناه داشته باشد ولی عفت پیشه کند،بیشتر نیست.

شخص عفیف و پاکدامن نزدیک است فرشته ای از فرشتگان شود (نهج البلاغه)

پیامبر(ص) می فرمایند: زنی که برای حفظ عفت، استقامت ورزد و برای خدا وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، خداوند پاداش شهید را به او خواهد داد. (بحارالانوار،ج103 )

عفت ارزش زن

امام صادق(ع) فرمودند: اگر زن عفت داشته باشد، به دنیا می ارزد وگرنه، به خاک هم نمی ارزد.

در پایان این بخش چند حدیث در خصوص حیا نیز ارائه میشود چون حیا و عفت رابطه مستقیمی با هم دارند.

حیا

حیا و ایمان پیوند ناگسستنی دارند.

امام صادق(ع) می فرمایند: ایمان ندارد کسی که حیا ندارد (کافی،ج2).

همچنین می فرمایند:حیا و ایمان هم سنگ و هم دوش یکدیگرند، هنگامی که یکی از آن دو نقش بربندد دیگری نیز در پی آن خواهد رفت.

پیامبر(ص) می فرمایند: هنگامی که خداوند بخواهد بنده ای را هلاک گرداند، حیا را از او دور می سازد.

تذکر:

حیا به دو گونه است، حیای پسندیده که به آن اشاره شده و حیا به معنای کمرویی که نکوهش شده است.

در روایتی آمده است که امام علی(ع) می فرمایند: هیچ کس نباید از آموختن آنچه نمیداند حیا(شرم) کند. (نهج البلاغه)

مراحل عفت

رعایت حجاب :

اولین مرحله عفت، رعایت حجاب و پوشش است و این علاوه بر زنان شامل مردان نیز می شود. ولی حجاب برای زنان اهمیت فوق العاده ای دارد.

در این خصوص رهبر معظم انقلاب می فرمایند:حجاب اسلامی وسیله حفظ و صیانت عفاف انسانی است.حجاب و عفاف مخصوص خواهران نیست، ای برادران مسلمان! و ای برادران جوان! شما هم با لباس شایسته در محیط کار و در محیط جامعه ظاهر بشوید.

فلسفه حجاب:

غریزه جنسی در انسانها از قوی ترین غرایز است که اگر کنترل نشود نابودی بشر را در زمینه های مختلف در بر خواهد داشت. به همین علت ادیان الهی به ویژه دین مبین اسلام می خواهند انواع لذت های جنسی در کاور ازدواج اختصاص یابد به همین علت است که رعایت حجاب کامل برای زنان واجب شمرده شده است.

 

 

شهید مطهری در این مورد می گوید:

 هیچ غریزه ای به سرکشی و حساسیت غریزه جنسی نیست. اسلام تدابیری برای تعدیل و رام کردن این غریزه اندیشیده است و در این زمینه هم برای زنان و هم برای مردان  تکلیف معین کرده است.

میتوان فلسفه پوشش در اسلام را به این ترتیب بیان نمود:

1- آرامش روانی و جلوگیری از طغیان غریزه جنسی

2- جلوگیری از بی بند و باری و آلوده شدن اجتماع

3- استحکام پیوند خانواده و حفظ کانون مهر و وفا

4- بوجود آمدن نسلهای پاک

5- حفظ ارزش و احترام زن و مصونیت او از اذیت و آزار و هوسرانی

تاریخچه پوشش

استاد شهید مطهری می فرمایند: قدر مسلم این است که قبل از اسلام در میان بعضی ملل حجاب وجود داشته است. تا آنجا که من در کتابهای مربوطه خوانده ام در ایران باستان و در میان قوم یهود و احتمالا در هند حجاب وجود داشته و از آنچه در قانون اسلام آمده است سخت تر بوده است.

بنابراین حجاب مخصوص اسلام نیست و در بسیاری از ادیان دیگر حجاب وجود داشته است. حتی کسانی که دین هم نداشته اند به عنوان ملیت خود حجاب را برگزیده بودند. زیرا انسان فطرتاً دوست دارد پاک باشد و نمی خواهد دیگران به حریم او تجاوز کنند. به عنوان مثال در ایران قبل از اسلام حجاب به نحو مطلوب بوده است. یک جهانگرد چینی که در اوایل قرن هفتم میلادی از ایران دیدن کرده، می نویسد((رسم حجاب در میان زنان اشراف به شدت رواج داشت))

فردوسی در وصف دختر افراسیاب، حجابش را اصلی ترین عامل ارزش او مطرح میکند:

منیژه منم دخت افراسیاب                                               برهنه ندیده سرم آفتاب

 

 

حجاب در قرآن

((آیه 31 سوره نور)) در این آیه ضمن بیان چهار حکم، به مسئله حجاب که از ویژگی زنان است اشاره می فرمایند:

حکم اول این است که ((و زینت خود را جز آن تعداد که نمایان است آشکار نسازند)). حکم دوم ((و در اطراف روسریهای خود را بر سینه خویش افکنند))تا گردن و سینه با آن پوشانده شود.

در سومین حکم مواردی که زنان میتوانند حجاب خود را در مقابل محارم خود یا افراد خاصی مثل کودکان بردارند(دوازده مورد) بیان می کند.

و سرانجام چهارمین حکم را چنین بیان میکند ((و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانشان آشکار نشود)) که مصادیق فعلی آن استفاده از کفشهای تحریک آمیز است.

در پایان آیه خداوند همه را به توبه و بازگشت دعوت میکند ((و همگی به سوی خدا باز گردید ای مومنان تا رستگار شوید)). یعنی اگر در گذشته کارهای خلافی در این زمینه انجام داده اید اکنون از خطاهای خود توبه کنید و برای نجات و رستگاری به سوی خدا بیایید.(برگرفته از تفسیر نمونه)        ((آیه 59 سوره احزاب))

حجاب در روایات

دعای پیامبر در مورد  زنان با حجاب: پروردگارا زنانی که خود را پوشیده نگه می دارند مشمول رحمت و غفران خود بگردان. (مستدرک الوسایل)

ارزش حجاب

پیامبر (ص):

شرف پوششی که زن بر سر دارد از دنیا و آنچه در آن است ارزنده تر است (پوشش در اسلام)

حجاب ضامن سعادت زن

پیامبر(ص):

زنان خود را با پوشش اندام و جسم، از دیدار نامحرمان باز دارید که زنان هرچه پوشیده تر باشند سعادتمندتر هستند.(سفینه البحار،ج2،ص298 )

پوشش باعث زیبایی بیشتر و پایدارتر

حضرت علی(ع):

پوشیدگی زن به حالش بهتر است و زیبایی اش را پایدارتر می سازد. (غررالحکم)

سه خصلت بارز در زنان

پیامبر(ص):

بارزترین درجه زنان 3چیز است؛1-پوشیدن جسم از نامحرمان

2-پوشیدن تمام اندام از بیگانگان

3-کم و با حیا از منزل بیرون رفتن.

حجاب حضرت زهرا(س)

در روایت آمده است که هنگامی که ابوبکر و عمر اتفاق کردند و فدک را از حضرت زهرا(س) غصب کردند، آن حضرت مقنعه شان را به سر پیچیدند و خود را در میان عبا قرار دادند و اطراف خود از سر و صورت و سایر بدنشان را تا پاهایشان با آن پوشانیدند و ایشان مثل رسول خدا(ص) راه میرفتند تا وارد مسجد شدند، بعد پرده ای در مقابل آن حضرت کشیده شد.(حجاب فاطمی،ج1،ص56)

 حد حجاب، پوشاندن تمام بدن به غیر از صورت و دستها تا مچ بر زن(کسی که به سن تکلیف رسیده است) واجب است و همچنین نباید برآمدگیهای زن مشخص باشد و این موضوع از ضروریات و مسلمات اسلام است.

امام  صادق(ع) فرمودند:

برای زن مسلمان جایز نیست که روسری و پیراهنی بر تن کند که بدنش را نپوشاند.(وسایل الشیعه،ج30)

امام باقر(ع) در مورد تفسیر آیه مبارکه 31سوره نور می فرمایند:

زینت ظاهر(که زنان نباید آنرا برای نامحرم ظاهر کنند) عبارت است از: لباس، سرمه، انگشتر، دست ها و النگو (بحارالانوار،ج76)

 

با توجه به مطالب ذکر شده و نظرات فقهای گرانقدر، زن مسلمان  باید برای رعایت حجاب کامل مواردی ذیل را رعایت کنند:

1- تمام بدن خود بجز صورت و دو کف دست را بپوشاند.

2- اگر دستها یا صورت زینت شده باشد، مثلا زن آرایش کرده یا انگشتر به دست کرده باشد، پوشاندن آنها نیز واجب است.

3- باید زن حجم بدن خود را بپوشاند و از استفاده از لباسهای تنگ و چسبان و کوتاه خودداری کند.

4- از پوششهایی که جلب نظر نامحرم را بدنبال دارد خودداری نماید.

با توجه به جمیع مباحث مطرح شده و به حکم عقل و شرع، رعایت حجاب، واجب است و بهترین پوشش برای زن چادر مناسب است.

رهبر معظم انقلاب در این زمینه می فرمایند:

من می گویم  چادر هم بهترین نوع حجاب است و هم یک نشانه ملی ماست که هیچ منافاتی با هیچ نوع تحرکی از زن ندارد، اگر واقعا کار اجتماعی، کار سیاسی و کار فکری به معنای تحرک باشد، لباس رسمی زن میتواند چادر باشد که بهترین نوع حجاب است.

نقشه شوم دشمنان برای مبارزه با حجاب و ترویج فساد

دشمن راه مقابله با اسلام و مسلمین و بویژه انقلاب اسلامی ایران را در استحاله فرهنگی، اباحه گری و ترویج فرهنگ بی بند و باری میداند که در اینجا به چند نمونه اشاره میکنیم :

مستر همسفر جاسوس انگلیس در کشورهای اسلامی میگوید:

زنان آنان(مسلمانان) دارای حجاب محکم هستند که نفوذ فساد میانشان ممکن نیست .... به هر وسیله ای شده باید زن مسلمان را از حجاب اسلامی خارج  کرد و بی حجابی را در بین زنان مسلمان رایج نمود و ابتدا برای گول زدن آنها که حجاب را کنار بگذارند، باید به آنها تفهیم کرد که حجاب به صورت چادر یا عبا مربوط به اسلام نیست .... خواه ناخواه وقتی زنها از حجاب خارج شوند، مردها و جوانها فریفته می شوند و در نتیجه فساد در کانون خانواده ها  رخنه میکند.

میشل هودراک نویسنده فرانسوی :

جنگ بر ضد اسلام گرایی با کشتن مسلمانان فایده ای ندارد، فقط با فاسد کردن آنها می توان به این پیروزی دست یافت پس باید به جای بمب بر سر مسلمانان دامن کوتاه فرو بریزیم.

راهکارهای گسترش حجاب و مقابله با پدیده بد حجابی

1-   کار گسترده فرهنگی در تمام ابعاد بوسیله همه دلسوزان بویژه افراد موثر در جامعه در قالب سخنرانی، جلسات بحث و گفتگو، چاپ و نشر کتاب و جزوه، برگزاری مسابقات و... به همراه تبلیغات گسترده در تمام سطوح جامعه علی الخصوص بازار.

2-   آشنایی کودکان و نوجوانان با مساله حجاب در قالب کتب درسی و تشویق و ترغیب آنها بصورت گسترده و ورود این مباحث به کتب دانشگاهی

3-   کار هنری و ریشه ای توسط رسانه ملی در قالب کارتون، فیلم،سریال، تبلیغات و...

خانواده بهشتی
بسم رب المنتظر حرکت در جهت تشکیل خانواده های مهدوی و تبدیل خانه ها به کانون محبان اهل بیت (علیهم السلام) در برابر هجوم همه جانبه فرهنگی دشمن، امری لازم و بسیار مهم است که در صورت تحقق، تحولی عظیم و جهانی را به دنبال خواهد داشت. ان شالله- افتخارات: بهترین نوشتار اینترنتی مهدوی در جشنواره رسانه های دیجیتال مهدویت
نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


ابزار پرش به بالا