خانواده بهشتی
آقاجان فصلها را به امید دیدار تو، یکی پس از دیگری سپری می کنیم.

روز و شب منتظرم تا که ز دلبر خبر آید

مبانی انتظار پویا- معنای درست انتظار

قال الله الحکیم فی کتابه الکریم : «فَانتظِروا! إنّی مَعَکُم مِن المُنتظرین»1

و قال الصادق (ع) : «تَوقَّع اَمر صاحِبک لَیلَکَ وَ نَهارَک»2
لحظه به لحظه، آن به آن !
هنگامی که به روایات و احادیث مراجعه می‌کنیم، می بینیم که مساله «انتظار فرج» در عالی ترین جایگاه و با بلندترین و پرمحتواترین عبارت ها بیان شده است.
در ابتدا این پرسش مطرح می شود که منظور از انتظار چیست؟ و به چه کسی منتظر می گویند؟
در روایتی از زبان کلام شریف امام صادق (ع) این گونه آمده است : «تَوقَّع اَمر صاحِبک لَیلَکَ وَ نَهارَک» شب و روز در انتظار آمدن امام زمان(عج) باش! نه سالی یک بار، نه هفته ای یک بار؛ نه روزی یک بار؛ هرلحظه و هرآن، در انتظار آمدن حضرت (عج) باش!
در این جا این پرسش پیش می آید که چگونه در هر لحظه و هرآن، من چشم به راه آمدن امام زمان(عج) باشم، درحالی که روایت هایی داریم که صیحه آسمانی در ماه مبارک رمضان زده می شود.3
یعنی حضرت جبرائیل، میان آسمان و زمین صیحه می زند که امام زمان (عج) ظهور کرده است. اما در ماه مبارک رمضان بودن این صیحه از نشانه های حتمی و مسلم و صددرصد نخواهد بود. ممکن است در غیر ماه مبارک رمضان باشد. همین طور دهها علامت دیگر، مانند نشانه هایی که درباره ایران، بویژه قم، گفته شده است.

اینها همه از علامتهای غیرحتمی اند که ممکن است رخ بدهند و ممکن است واقع نشوند.           

بنابراین در روایات وارد شده است که: «لا یَأتیکم إلّا یَفته»5

آن حضرت (عج) ناگهان و یک مرتبه ظهور می فرمایند، نه اینکه منتظر بنشینند تا ماه مبارک رمضانی رخ بدهد و بیایند. به همین سبب فرمودند: شب و روز در انتظار آمدن امام زمان (عج) باش!           

ما باید مثل مادری عمل کنیم که پسرش مفقود الجسد بوده و به او خبر دادند که پسرت اسیر بوده و بازگشته، این مادر چه می‌کند؟ همه جا را آب پاشی و چراغانی می‌کند. چون چشم به راه فرزندش است. ما هم اگر منتظر امام زمان هستیم باید آب پاشی و آب و جارو کنیم. اما خانه دل را آن هم از آلودگی و گناه و باید قربانی کنیم. اما نفس را، خودمان را زینت دهیم و آراسته کنیم به صفات حمیده و فضایل. همانطور که هنگام ورود مهمان شایسته نیست که انسان به مرتب کردن خانه بپردازد سزاوار نیست که ما هم هنگام حضور امام زمان به خانه دلمان مشغول آمادگی و تزکیه نفس شویم. مشخص است که حضرت به هم چنین خانه ای گام نمی‌گذارد.

1:یونس آیات20و102 :پس چشم به راه باشید که من هم با شما از منتظرانم
2:بحارالانوار،ج95،ص159 شب وروز چشم به راه ظهور و قیام صاحبت، امام زمان(عج) باش.
3:بحارالانوار،ج52،ص275
4:همان،ج57،ص211تا219
5:همان،ج51،ص154
آماده باش یاران امام زمان(عج) صفحه18_20

خانواده بهشتی
بسم رب المنتظر حرکت در جهت تشکیل خانواده های مهدوی و تبدیل خانه ها به کانون محبان اهل بیت (علیهم السلام) در برابر هجوم همه جانبه فرهنگی دشمن، امری لازم و بسیار مهم است که در صورت تحقق، تحولی عظیم و جهانی را به دنبال خواهد داشت. ان شالله- افتخارات: بهترین نوشتار اینترنتی مهدوی در جشنواره رسانه های دیجیتال مهدویت
نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :


ابزار پرش به بالا