بسم رب المنتظر

مقدمه:
ما به عنوان باورداران به ظهور منجی موعود، یک سری وظایف و برنامه های بایسته ای داریم که عمل به آنها ما را جزء منتظران واقعی قرار می دهد. یکی از این برنامه ها، داشتن زندگی مهدوی و قرار گرفتن در مسیر جامعه آرمانی است. امام زمان(عج)، الگو و اسوه کاملی برای داشتن یک زندگی الهی و شایسته است که با اقتدا و تأسی به او، می توانیم روزنه های کامیابی و موفقیت را به روی خود بگشاییم.


علاوه بر این ما باید تمامی تلاش خود را در جهت رسیدن به آن جامعه موعود به کار بندیم پس یکی از جلوه های بارز آموزه انتشار، زمینه سازی برای ظهور امام زمان(عج) است.

ما باید تمام تلاشمان را بکنیم تا این ودایع الهی و ایمانی، ظهور و بروز یابند. برنامه ریزی ما باید به نحوی باشد که حتی آنانی را که در آینده به دنیا می آیند را در بر بگیرد. بی شک یک نسل مطهر و منتظر، نیازمند فضایی پاک و سرشار از انتظار و امید است تا بتواند در آن رشد کند. به عبارت دیگر، برای داشتن فرزندان و نسلی منتظر، پیش از آنکه خود به این باور برسیم، باید چنین فضایی را مهیا سازیم. ما باید برای نسل های منتظر برنامه ریزی کنیم و به این وظیفه و تکلیف خود باور داشته باشیم. باید در تمام برنامه ها و اصول زندگی، برنامه ای در جهت صحیح زیستن نسل ها داشته باشیم و براساس هدف خلقت و آفرینش و طبق دستورات برترین دین الهی حرکت کرده و مانع از تخریب نسل ها به واسطه زیاده خواهی ها شویم.1

درباره تربیت کودک و نوجوان، کتاب های متنوعی نوشته  شده است و علما و دانشمندان  نیز در این زمینه زحمات فراوانی را متحمل شده اند اما در عصر حاضر با کمال تأسف، اهمال کاری ها و بی توجهی هایی نسبت به تربیت زیر بنایی و آغازین کودک وجود دارد. غرب تلاش دارد با تربیت مسموم خود، نسل جدید را نابود و تربیت آنها را از شعاع وحی، دور و در قالب عقل و خرد سود پرست مادی محدود کند و ابزاری از آنها بسازد که تنها در جهت رشد و تکامل مادی به کار گرفته شود. این خیانت بارترین و خوفناک ترین خدمتی است که نسل معاصر انجام گرفته، چرا که نسل جدید ورای نیازهای مادی، خواسته های دیگری نیز دارد و آن، تقویت بنیه معنوی و روحی آنهاست. از آن جا که خانواده، اولین جایگاه تربیت فرزند است و مادر، رکن مهم تربیت محسوب  می شود.2

اهمیت تشکیل خانواده و استحکام آن

در فرهنگ اسلامی، ازدواج، پیوندی الهی و بهترین نهاد سازنده اجتماع و زمینه ساز رشد و کمال محسوب می شود که بی توجهی به آن، عامل انحطاط می باشد. لذا در آموزه های دینی تصریح شده است که هیچ بنیانی نزد خداوند، دوست داشتنی تر از ازدواج نیست.3 کما اینکه توصیه های فراوانی نیز نسبت به انتخاب همسر شایسته کرده که در ادامه به آن می پردازیم.

کارکرد های خانواده

بنابر دیدگاه مکمل بودن زن و مرد، این دو برای رسیدن به کمال، نیازمند به یکدیگر هستند. بنابراین خانواده، بهترین مکان و محل برای تکمیل یکدیگر و پیمودن مسیر کمال است. خانواده سالم، دارای کارکردهای فراوانی در رشد و ارتقای اعضا و پویایی جامعه است؛زیرا:

1-  خانواده، بهترین محل برای شکل گیری شخصیت فرزند و انتقال ارزش ها به نسل آینده است.

2-  خانواده، بهترین محیط برای بروز استعدادهای زن و اعلام توانمندی های اوست.

3-  خانواده، مناسب ترین گزینه برای پایه گذاری بنیان اجتماع است که در غیر این صورت هسته هایی سست خواهند بود.4

از آموزه های دینی می توان چنین برداشت نمود که همتدین، ایجاد روابطی با نشاط میان زوجین است. لذا کاهش نزاع ها، تلاش برای گسسته نشدن خانواده با طلاق و کم کردن پیامد های طلاق در صورت نبودن راه جایگزین، از جمله در خواست های دین در خصوص استحکام خانواده می باشد.

بدین جهت در احادیث معصومین(علیه السلام) بر حُسن خُلق و دینداری، تأکید ویژه ای شده  است. اثر رعایت این دو نکته، ایجاد روابط خانوادگی بر پایه مدارا و حُسن خلق، دعوت به صبر و کنترل خشم، نهی از ایجاد زمینه های خشونت، توصیه به تعدیل انتظارات، دعوت به اصلاح روابط زناشویی و پرهیز از طلاق و ایجاد اختلاف میان زوجین.

...........................
منابع
1 -تربیت نسل منتظر، ص13
2 -زن منتظر و منتظر پروری
3-  بحارالانوار، ج103، ص22، ح40
4- ر.ک: درآمدی بر نظام شخصیت زن در اسلام، ص83
زندگی مهدوی، خانواده مهدوی, جامعه آرمانی، جامعه موعود, ظهور منجی موعود, نسل منتظر، زن منتظر و منتظر پروری