عید غدیر

آمد غدیر و شیر خدا شد اماممان

در راه او فدا بنماییم جانمان

عیــد غــدیر آمده بــیـعت کنیم مــا

بـا وارث غدیــر امام زمانمان


شیخ کلینی چنین روایت کرده است که: پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) پس از هجرت ده سال در مدینه اقامت داشت و حج به جا نیاورد تا اینکه پس از نزول آیه ((و اذن فی الناس با لحج)) تصمیم به انجام حج گرفت.

پس از آن موذنان در شهر ندا دادند که رسول خدا (ص) قصد حج دارد تا مردم خود را برای انجام حج به همراه رسول خدا آماده کنند. نامه های متعددی به تمامی نقاط مسلمان نشین فرستاده شد که هرکس توانایی رفتن به حج را دارد خود را مهیا کند عده ی زیادی که 120 هزار نفر می شدند این فرصت را غنیمت شمرده، و پا در جای پای پیامبر به سمت مکه عزیمت کردند.

لبیک.....اللهم لبیک......لبیک لا شریک لک لبیک.....

پس از ده سال صدای خوش و لبیک عموی پیامبر شهر مکه را فرا گرفت. اعمال حج تمام و کمال توسط حجت خدا و خاتم پیامبران صورت می گرفت و تمامی مسلمانان در انجام این اعمال به رسول الله اقتدا می کردند.

پس از پایان یافتن اعمال حج پیامبر در روز سیزدهم ذی الحجه قصد بازگشت به مکه را کرد و سایر مسلمانان به همراه حضرت علی(ع) از مکه خارج شدند در نزدیکی منطقه ای به نام جحفه و در کنار برکه ای جبرئیل بر پیامبر نازل شد و این آیه را از جانب خداوند بر او نازل کرد: " یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته... ای رسول ! آنچه از پروردگارت به سوی تو نازل شده است را ابلاغ کن و اگر نکنی پیامش را نرسانده ای ... "

پس از نزول این آیه و تاکید شدید خداوند بر ابلاغ آنچه بر ایشان نازل شده است رسول خدا مردم را گرد هم آورد و دستور داد بازماندگان زودتر خود را برسانند و آنها که سبقت گرفته اند برگردند. جمعیت زیادی اطراف پیامبر را فرا گرفته بودند و منتظر بودند تا ببینند چه امر مهمی باعث شده که پیامبر در هنگامه ظهر و در زیر آفتاب سوزان به آنها دستور توقف دهد.

خطبه شروع شد و خاتم الانبیاء به مردم چنین گفت ((وقت آن رسیده است که دار فانی را وداع کنم و به سوی درجات عالیه آخرت رحلت نمایم. به درستی که در میان شما می گذارم چیزی را که تا به آن متمسک باشید هرگز گمراه نگردید. بعد از من یکی کتاب خدا و دیگری اهل بیت من ... ))

پس بعد از آنکه مردم به مولا بودن خاتم الانبیاء اقرار کردند و حضرت چنین فرمود: (( من کنت مولاه فعلی مولاه، خدایا دوست بدار آنکه علی را دوست می دارد و دشمن باش نسبت به هر کس که با علی دشمنی می کند ...))

پس از اقامه نماز ظهر به فرمان رسول خدا صلی الله علیه و آله خیمه ای در برابر خیمه آن حضرت بر پا گردید و علی بن ابی طالب وصی رسول خدا در آن خیمه نشست. مردم به دستور رسول خدا دسته دسته به سمت خیمه ولایت می رفتند و امیر مؤمنان را تبریک و تهنیت می گفتند... السلام علیک یا امیر المؤمنین ... بخٍ بخٍ لک یا علی... اما بعد از آن بیعت کاروانها از هم جدا شدند هرکدام به مسیری رفتند و تصمیم گرفتند علی علیه السلام را فراموش کنند ... رفتند تا غربت اوصیای الهی در سقیفه به اوج برسد و علی علیه السلام در میان کوچه ها دست بسته بماند.

آری، این چنین ولایت الهی به پیامبران سپرده شد و آخرین آنها، آن را در سینه علی علیه السلام و اولادش به ودیعه نهاد. اما وقتی سقیفه نشینان امیرالمؤمنین را خانه نشین کردند و پی در پی خون فرزندانش را به شیشه جهالت ریختند، خداوند آخرین ذخیره اش را از دیده ها پنهان کرد. اما... آیا... آیا مردم پس از غیبت آخرین وصی رسول خدا می بایست بدون سرپرست در گرداب سرگردانی ها هلاک شوند؟!

پس اگر حادثه ای رخ می داد باید به چه کسی رجوع میکردند ؟!... نه... هرگز... خداوند حکیم چنین چیزی را بربندگان نمیخواهد... " فاما من کان من الفقها حافظً لدینه صائنا لنفسه مخافا لهواه مطیعاً لامر مولاه... پس از میان فقها هر کس دینش را حافظ است نفسش را نگهبان، با هوا و هوسش مخالفت می کند، مطیع اوامر مولایش است پس بر عامه مردم است که از او پیروی کنند." با این گفته مولایمان صاحب الزمان امر ریشه دار ولایت در چهره ولایت فقیه تجلی کرد و برای همیشه مهری به دهان آن ها که بی سرپرست ما را خواستند زده شد.
وارث غدیــر، عید، عید غدیر, غدیر خم، بیعت، امام زمان(عج), شیرخدا، امام علی(ع), حج، خطبه غدیر، ولایت فقیه، فقها