بسم رب المنتظر  

وداع با رمضان

اى مردم! این روز، روزى است که نیکوکاران در آن پاداش مى‏گیرند و زیانکاران و  تبهکاران در آن مأیوس و نا امید مى‏گردند و این شباهتى زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوى پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را. و با بازگشت ‏به سوى منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوى منازلتان در بهشت ‏برین.


امام علی (علیه السلام):

اى بندگان خدا، کمترین چیزى که به زنان و مردان روزه ‏دار داده مى‏شود این است که فرشته‏اى در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا مى‏دهد و مى‏گوید:

«هان! بشارتتان باد، اى بندگان خدا که گناهان گذشته ‏تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

............................................

خداحافظ ماه محبوب خدا که زخم‌های ایمانمان را التیام بخشیدی

انگار همین دیروز بود که آسمان آخرین روز شعبان المعظم،‌ فرش قرمز را برای رسیدن ماه محبوب الهی گستراند تا رمضان بیاید و بار دیگر زخم های ایمانمان را التهام بخشد.

انگار همین دیروز بود که فرشتگان خبر دادند درب‌های رحمت الهی روی مؤمنان گشوده شده است و به یمن آمدن رمضان  شیطان رجیم را در غل و زنجیر کرده‌اند.

رمضان! ای ماه محبوب خدا، تو آمدی و دل‌های غبار گرفته از روزمرگی‌هایمان را جان دوباره‌ای بخشیدی، تو آمدی و با سحر‌هایت معجزه کردی و پرده فراموشی را بر روی اعمال ناصوابمان افکندی.

رمضان! ‌ای ماه زیبای خدا، آمدنت بشارت بارش رحمت الهی بود و به ما تشنگان اسیر در سراب، عزت و شرافت و منزلت بخشیدی.

رمضان! تو چقدر با برکت و سخاوتمند بودی وقتی خواب مؤمنان را ثواب منظور می‌کردی و قرائت آیه‌ای از کلام وحی را برابر با کل قرآن می‌دانستی.

چقدر زیبا بود مناجات‌های سحرگاهیت، ‌آنجا که زمزمه‌های اللهم انی اسئلک.... ما را تا ساحل رحمت پروردگار می‌رساند.

سحرگاه نوزدهمین روزت ما را سیاهپوش مولایمان کرد و فریاد "فزت و رب الکعبه"  از محراب مسجد کوفه غربت و اندوه شیعیان را دو چندان ساخت، همان سحرگاهی که شقی‌ترین مرد تاریخ، انسانیت را به ماتم نشاند.

رمضان الکریم! شب‌های قدر تو که از هزاران ماه برتری داشت، ما را با قرآن و دعا آشتی داد و زمزمه‌های جوش کبیر دل‌هایمان را خدایی کرد و باعث شد برای برکت یکسال از زندگیمان دست خواهش خود را با چشمانی از باران التماس به آسمان بلند کنیم و مصحف الهی را بر سر بگیریم و صاحبش را به چهارده نور پاک سوگند دهیم تا از لغزش‌ها و کرده‌های بدمان چشم بپوشد و برای ما هم بهترین‌ها را که برای بندگان شایسته‌اش می‌نویسد مقدر کند.

باید هنوز بر تو سلام کرد در این روز عید بر تو اى همسایه‏اى که دل‌ها در جوارت رقت گرفت، و گناهان در آن کم شد.

سلام بر تو اى یارى دهنده‏اى که ما را در مبارزه شیطان یارى داد، واى رفیقى که راههای احسان را برای آدمی هموار کردی. 

اکنون با تو وداع می‌کنیم، وداعی به سختی عزیزی که دوریش برایمان سخت است، رفتنت دلهایمان را غمگین و ما را دچار وحشت و تنهایی می‌کند.

و چه زیبا امام سجاد(علیه السلام) دوریت را با خدا مناجات می‌کند که خدایا، هر معصیت کوچک و بزرگی که در این ماه پیرامون آن گشته‏ایم، یا گناهى که به آن آلوده شده‏ایم، از روى عمد یا فراموشى، به ستم کردن بر خود یا به هتک حرمت دیگرى، ما را از آن در پرده ستارى خود بپوشان.

به عفوت از ما در گذر، و ما را در آن ماه نصب العین شماتت کنندگان مساز و زبان طعنه زنندگان را بر ما مگشاى، و ما را به مهربانى بى‏پایان و فضل کاستى ناپذیرت به کارى بگمار که سبب فرو نهادن و پوشاندن آن چیز شود که در آن ماه بر ما نمى‏پسندى.

خدایا! مصیبت رفتن این ماه ما را جبران کن، و روز عید و روزه گشودنمان را بر ما مبارک ساز و آن را از بهترین روزهایى قرار ده که بر ما گذشته است.

اللهم عجل لولیک الفرج
وداع با رمضان، نماز عید فطر, صحیفه سجادیه، روز قیامت, دعای جوشن کبیر، دعای سحر، دعای ابوحمزه ثمالی, شبهای قدر، عید فطر، قرآن، مصحف الهی