بسم رب المنتظر

دفاع مقدس و فرهنگ مهدویت

بی شک دفاع مقدس ما معارف بسیار والایی را در درون خود دارد و به فرموده مقام معظم رهبری: «این جنگ، یک گنج است. آیا خواهیم توانست این گنج را استخراج کنیم یا نه؟ این هنر ما است که بتوانیم استخراج کنیم.» [1] اگر ما به دفاع مقدس همانند یک گنج نگاه کنیم پی می‌بریم که یکی از فرهنگ‏های اصیلی که در دفاع مقدس درخشان‌تر از گذشته شد، فرهنگ مهدویت است؛


بنابراین بین دفاع مقدس و فرهنگ مهدویت، رابطه تنگاتنگی وجود دارد که به گوشه‌هایی از این رابطه اشاره می‌شود.

1. مبارزه با ظلم

با نگاهی دقیق به جنگ تحمیلی می فهمیم که این جنگ را نگرشی همراهی می‏ کرد که در پیروزی آن، بسیار مؤثر بود. این نگرش عبارت بود از: انتظار و عجین شدن این جهاد عظیم با فرهنگ مهدویت؛ زیرا فرهنگ مهدویت با فرهنگ استکبار و زورگویی کاملاً متضاد است و یک شخص منتظر، ظالم و مستکبر نیست؛ بلکه مستکبر ستیز است و هر جا ظلم و ستمی ببیند، در مقابل آن واکنش نشان می‌دهد.


2. پیروی از نایب امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

مردم شجاع ایران با تبعیت از نایب امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در عصر خود، راهی جبهه ‏های جنگ شدند؛ چون می‏دانستند امام خمینی (رحمه الله) در جایگاه نایب عام امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است و نگاهش را از خط سبز مهدویت گرفته و شامل مصادیق بارز «رواه حدیثنا» می‌شود؛ به همین دلیل بسیجی‏ها پروانه‏ وار، گرد شمع وجودش می‏چرخیدند و عاشق امام زمانشان بودند و عشق به امام راحل را در راستای عشق به امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)  می‏دانستند؛ بنابراین خواسته امام راحل را در راستای خواسته امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌دانستند و با این دیدگاه خاکریزهای دفاع مقدس را پر می‌کردند.

3. ایجاد ارتباط معنوی

رزمندگان، با مناجات‏های شبانه‌ای که با آن حضرت داشتند و فریاد‏های روزانه «یا مهدی ادرکنی» در هنگام نبرد، اعتقاد به فرهنگ مهدویت را در خود عمیق‏تر می‏کردند.

4.  افتخار سربازی امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

در دوران دفاع مقدس، رزمنده‏ ها خودشان را سرباز امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)  می‏دانستند و معتقد بودند این مملکت، مملکت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)  و رهبر واقعی آنان، آن حضرت است.

بنابراین با این اعتقاد نه تنها خسته نمی‏ شدند، بلکه با تمام وجود در این راه گام برمی‏داشتند و سختی‏ها و مشکلات را با جان و دل می‏خریدند.

جبهه‏ ها سرشار از امدادهای الهی و همچنین الطاف امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)  بوده است؛ به تعبیر مقام معظم رهبری: «جنگ صدام با ما، که جنگ یک دولت با ما نبود، جنگ بین‌المللی علیه ما بود». [2]

آنچه که با وجود دشمنان بسیار زیاد و امکانات بسیار کم، ملت ایران را شکست‏ ناپذیر کرد، امیدواری آنان به پیروزی اسلام بر کفر بود که این امیدواری را از فرهنگ مهدویت به دست آورده بودند و باور داشتند که دست دیگری هست که این جنگ را هدایت می‏کند و سنگر به سنگر پیروزی را نصیب آنها می‏کند.

5. تبلیغ فرهنگ مهدویت در دنیا

از نکات قابل توجه در مورد فرهنگ مهدویت و دفاع مقدس این است که چون فرهنگ انتظار، با منافع استکبار سازگاری ندارد، همه سعی و تلاش استکبار این بود که با این فرهنگ مبارزه کند؛ بنابراین برای مبارزه با این فرهنگ، از شگردهای مختلفی استفاده کرده‌اند که یکی از آن‏‏ها، کم‏رنگ جلوه دادن انتظار و فرهنگ مهدویت و حتی انکار اصل این فرهنگ است.

بنابراین در بسیاری از دایره‏المعارف‏های معروف دنیا مانند دایره‏المعارف بریتانیکا و دایره‏المعارف دین و اخلاق مارگلی یوت و یا در بسیاری از تبلیغات خودشان، به دنبال کم رنگ کردن فرهنگ مهدویت هستند؛ ولی دفاع مقدس ما توانست به خوبی فرهنگ انتظار و مهدویت را به گوش جهانیان برساند و به آنها بفهماند که از عوامل مهم پیروزی ملت ایران در مقابل زورگویان عالم، روحیه انتظار و فرهنگ مهدویت است؛ بنابراین فرهنگ مهدویت که کم کم در حال کم‌رنگ شدن بود، دفاع مقدس بار دیگر جان تازه‌ای به آن داد و دشمنان را به حیرت وادار کرد. دلیل این مطلب نیز نتایج کنفرانس تل آویو است که در دسامبر سال 1948م برگزار شد.


6. الگوهای مناسب برای منتظران

یکی دیگر از رابطه‌های دفاع مقدس و فرهنگ مهدویت، الگوسازی برای نسل منتظر و یاوران حضرت است.

حکومت جهانی حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به کمک و همراهی مخلصانه یارانی نیازمند است.

برخی گمان می‏کنند ویژگی‏هایی که در روایات، برای یاران حضرت ذکر شده، ویژگی‏هایی کاملاً استثنایی است؛ ولی دفاع مقدس ما ثابت کرد حتی در عصری که عصر ظلم و ستم است، باز هم می‏ توان این ویژگی‏ها را کسب کرد.

به بیانی دیگر رزمنده‏ های ما در طول جنگ نشان دادند که یاری حضرت در هر عصر و هر زمانی ممکن است؛ آنان بر تمام آن روایات مهر صحّت زدند و با رشادت‌هایی که از خودشان نشان دادند، آن روایات را عملاً تفسیر کرده، و ویژگی‏های زیادی از ویژگی‏های یاران امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)  را در خود ایجاد نمودند؛ بنابراین کسانی که در پی کسب خصوصیات مهدی یاوران هستند، می‌توانند با رجوع به خاطرات رزمنده‌ها و شهدای هشت سال دفاع مقدس الگوهای خوبی را به دست بیاورند.

امید درویشی

منابع:

دانش پژوه مرکز تخصصی مهدویت.
[1]. بیانات مقام معظم رهبری، 25/4/70.
[2]. بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام، 3/5/91.

www.aman.ir
هفته دفاع مقدس، جبهه, شهید،فرهنگ مهدویت, رزمنده،سرباز امام عصر(عج), رواه حدیثنا، نسل منتظر