بسم رب المنتظر

تربیت فاطمی

الگوى تربیت

تربیت(یعنى به فعلیت درآوردن همه استعدادهاى بالقوه انسان) کار بزرگ پیامبران و علت انگیزش و بعثت آنان تربیت است و تنها کسانى مى‏ توانند به حقیقت، این هنر را داشته باشند که از چشمه‏ سار زلال نبوت سیراب شده و از مکتب آنان درس گرفته باشند و حضرت فاطمه(علیهاالسلام) شاخسار درخت نبوت بلکه میوه آن درخت است از این روى در تربیت فرزند، بهترین الگو براى هر کسى است که مى‏ خواهد نقش پدرى یا مادرى خویش را به طور کامل اجرا کند و به درستى این وظیفه‎ای سترگ بگذارد.


اکنون به نمونه‏ یى از آموزه‏ هاى تربیتى زندگى حضرت زهرا(علیهاالسلام) اشاره مى‏ کنیم:

آغاز تربیت

نکته بسیار مهمى که بسیارى از پدران و مادران بدان توجه ندارند این است که تربیت کودک و نقش ‏پذیرى او از نخستین لحظات زندگى او آغاز مى ‏گردد و کودک از لحظات آغازین تولد، آماده پذیرش نقش‎ها و درس‎هایى است که از طرف پدر، مادر، نزدیکان و ... به او ارائه مى‏ شود.

بسیارى از پدر و مادرها منتظر مى‏ مانند تا سالیان اولیه زندگى به هر شکلى بگذرد تا در سالیان بعد به تربیت کودکان خود بپردازند اما از دستورات اسلامى و نیز از سیره تربیتى حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) مى ‏آموزیم که پس از تولد و در اولین فرصت‎ها باید زمزمه توحید در گوش کودکان طنین‏ انداز شود.

وقتی هنگام ولادت کودک حضرت فاطمه(علیهاالسلام) فرا رسید، رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به اسماء بنت‏ عمیس و ام ‏سلمه فرمود: نزد فاطمه بروید و وقتی کودکش به دنیا آمد در گوش راستش اذان گویید و در گوش چپ او اقامه بگویید زیرا با هر کودکى که این گونه رفتار شود از شیطان ایمن مى‏ ماند.

یکى دیگر از این آموزش‎هاى روزهاى آغازین زندگى لالایى‏هاى فاطمه(علیهاالسلام) است. لالائى که معمولا همراه با در آغوش کشیدن کودک گفته مى ‏شود بهترین داروى آرامش‏ بخش براى روان لطیف کودک است.

بدون شک پر آرامش‏ ترین لحظات زندگى انسان و آسایش‏ مندترین دقایق زندگى همان لحظه ‏ها و دقیقه‏ هایى است که کودک همراه با آهنگ قلب مادر و با آواى مهرآمیز او آرام ‏آرام به خواب مى‏ رود اگر در این لحظات درس‎هاى ایمان و معرفت، جهاد و مبارزه و انسانیت و اخلاق به کودک داده شود بدون شک چونان نقشى بر سنگ در ضمیر ناخودآگاه او جاى گرفته و سرلوحه زندگى فرداى او خواهد بود.

برگرفته از ماهنامه کوثر ش 7، سید محمود مدنى‏ بجستانى. هدهدی-تبیان
سیره تربیتى حضرت زهرا(علیهاالسلام)، تربیت فاطمی, آغاز تربیت، لالایى‏هاى فاطمه(علیهاالسلام), بهترین الگو، آموزه‏ هاى تربیتى زندگى حضرت زهرا(ع), گوش راستش اذان، گوش چپ اقامه، آهنگ قلب مادر