بسم رب المنتظر

ابوحمزه ثمالى آورده است که: در یکى از روزها در محضر درس امام محمدباقر (علیه السلام) بودم، هنگامى که حاضران ‏رفتند، امام باقر (علیه السلام) فرمود:


اباحمزه! از رخدادهایى که خداوند آن را قطعى ساخته است قیام قائم ماست. هر کس در آنچه می گویم ‏تردید کند با حال کفر به خدا، او را ملاقات خواهد کرد. آنگاه افزود: پدر و مادرم فداى وجود گرانمایه او باد که هم نام و هم‏ کنیه من است و هفتمین امام پس از من. پدرم فداى کسى باد که زمین را لبریز از عدل و داد مى‏ کند همان گونه که به هنگامه ظهورش از ستم و بیداد لبریز است.

یا اباحمزه! هر کس سعادت دیدار او را داشت و همان گونه که به پیامبر (صلی الله علیه و آله)و على (علیه‌السلام) سلام و درود مى‏ گوید بر آن حضرت درود گفت و فرمانبردار او گردید،بهشت‏ بر او واجب مى‏ گردد و هر کس به آن وجود گرانمایه سلام نگفت، خداوند بهشت را بر او حرام ساخته و او را در آتش سوزان جاى خواهد داد و چه بدجایى است جایگاه ستمکاران!(1)

بانوى دانش پژوهى که به (ام‏ هانى) شهرت داشت آورده است که بامدادى بر حضرت باقر (علیه السلام) وارد شدم و گفتم: سرورم! آیه‏ اى از قرآن شریف، ذهن و فکرم را به خود مشغول داشته و خوابم را ربوده است.

فرمود: کدام آیه ام‏ هانى؟ بپرس!

گفتم: این آیه شریفه که مى‏ فرماید: فلا اقسم بالخنس. الجوار الکنس.(2)

فرمود: به! به! چه مسئله خوبى پرسیدى، این مولود گرانمایه‏ اى است در آخرالزمان. او (مهدى) این عترت پاک ‏است. مهدى خاندان وحى و رسالت، براى او غیبت و حیرتى است که گروهى در آن گمراه مى‏ گردند و گروه‌هایى راه حق و هدایت را مى‏ یابند. خوشا به حالت اگر او و زمان او را درک کنى... و خوشا به حال آنان ‏که او را درک خواهند نمود.(3)

منبع:

1- بحارالانوار، ج 24، ص 241.
2- سوره تکویر، آیه 16 و 17.
3- اکمال الدین، شیخ صدوق، ج 1، ص 330 / بحارالانوار، ج 51، ص 137.

http://www.aviny.com
نویدهاى امام محمد باقر (علیه السلام), ظهور حضرت مهدى (عج), ابوحمزه ثمالى،هم نام و کنیه امام باقر(ع), ام‏ هانى،قیام قائم،سوره تکویر، آیه 16 و 17