بسم رب المنتظر

بدون تردید بانوانِ شایسته و متعهد در دولت آن حضرت جایگاه ارزشمندى دارند. نقش زن در آن زمان همانند زنان صدر اسلام، فراخور حال آنان و نسبت به موقعیت ویژه ‏شان خواهد بود؛ یعنى همان رسالتى که یک زن مسلمان طبق آیین اسلام به دوش گرفته است، در عصر ظهور نیز به آن پاى‏بند خواهد بود. 


آنچه از روایات بر مى‏ آید، آن است که عده‏ اى از کارگزاران آن حضرت از بانوان ارجمند هستند. جابر بن یزید جعفى از یاران نزدیک امام محمد باقر (علیه‏ السلام) به نقل از آن حضرت فرمود:

«وَ یَجِى‏ءُ وَاللّهِ ثَلاثُ مِائَةٍ وَ بِضْعَةَ عَشَرَ رَجُلاً فیهِمْ خَمْسُونَ امْرَأَةً یَجْتَمِعُونَ بِمَکَّةَ عَلى غَیْرِ میعادٍ(1)؛ به خدا سوگند! 313 نفر یاران مهدى (علیه‏ السلام) مى‏ آیند که پنجاه نفر از آنان زن مى‏ باشند و بدون هیچ‏گونه وعده قبلى در شهر مکه گرد هم جمع مى ‏شوند.»

روایت دیگرى در این زمینه از ام‌سلمه، همسر رسول خدا (صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله) از طریق اهل سنت نقل شده است که پیامبر اکرم (صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله) در آن گفتار با اشاره به عصر ظهور و اجتماع یاران حضرت مهدى (علیه ‏السلام) در اطراف آن حضرت مى ‏فرماید:

«یَعُوذُ عائِذٌ فِى الْحَرَمِ فَیَجْتَمِعُ النّاسُ اِلَیْهِ کَالطَیْرِ الْوارِدِ الْمُتَفَرِّقَةِ حَتّى یَجْتَمِعَ اِلَیْهِ ثَلاثُ مِائَةٍ وَ اَرْبَعَةَ عَشَرَ رَجُلاً فِیهِ نِسْوَةٌ ...؛ (در زمان ظهور) پناه‏ خواهى به حرم خداوند در مکه پناهنده مى‏ شود. مردم همانند کبوتران از هر سو به جانب او رو مى‏ آورند تا این که سیصد و چهارده نفر که عده‏ اى از آنان زن هستند، دور او را مى ‏گیرند.» و ادامه داد: «و از همان‏ جا خروج مى‏ کنند و بر تمام ستمگران و اعوان و انصارشان پیروز مى‏ گردند و عدل را آن ‏چنان در روى زمین برقرار مى ‏سازند که زندگان آرزو مى‏ کنند که اى کاش مرده‏ هایشان نیز از طعم آن عدالت مى‏ چشیدند!»(2)

منبع:

1.بحار الانوار، ج 52، ص 222.
2.معجم احادیث المهدى علیه‏ السلام، ج 1، ص 501/ المعجم الاوسط، ج 5، ص 334.

http://www.aviny.com
بانوان دولت مهدوی, 313 نفر یاران مهدى, پنجاه نفر زن, عصر ظهور و اجتماع یاران حضرت مهدى (علیه ‏السلام)