بسم رب المنتظر

کودکان و نماز

اگر بخواهیم اجتماعی سالم و امن داشته باشیم باید فرزندان خویش را درست تربیت کنیم تا جامعه ای سالم و بانشاط داشته باشیم. امامان معصوم برای هدایت صحیح ما در طی این طریق، دستوراتی ارائه کرده اند که ما را در این مسیر پرفراز و نشیب دستگیری می کند. امام کاظم (علیه السلام) نیز جهت تربیت صحیح کودکان راهکارهایی توصیه کرده اند که به یکی از آنها اشاره می نماییم.


کودکان و نماز

نماز ستون دین و سرچشمه همه نیکی هاست. هرچند این امر مهم همزمان با سن تکلیف بر انسان واجب می شود، اما هرچه زودتر فرزندان با آن آشنا گردند، سریع تر تحت الطاف الهی قرار می گیرند و شتابان تر در راه کسب فضایل اخلاقی گام خواهند گذاشت.

انسانی که از کودکی با نماز آشنا و مأنوس شود، زودتر شیرینی عبادت و ارتباط با پروردگار را می چشد و دیگر هرگز ذائقه دلش طعم تلخ گناه را نمی پسندد. از بعد اجتماعی نیز نماز، نوجوان را به جماعت نیک رفتاران و پسندیدگان پیوند می دهد و از فرورفتن در گرداب آشنایی با آلودگان و تبهکاران باز می دارد.

نماز در نوجوانی و قبل از تکلیف، تجربه ای شیرین و جذاب است و هنگام تکلیف، احساس سختی فرایض را از انسان دور می سازد. بدین جهت ائمه(علیهم السلام) فرزندان خود را، قبل از سن تکلیف، با نماز آشنا می ساختند.

امام کاظم (علیه السلام) فرمود:

(مروا صبیانکم بالصلاأ اذا کانوا سبع سنین…)، هنگامی که فرزندانتان به سن هفت سالگی رسیدند، آنها را به نماز فرمان دهید.                                مستدرک الوسائل، ج 3، ص 558
امام کاظم (ع)،تربیت صحیح کودکان،کودکان و نماز, نماز ستون دین، سن تکلیف, نماز خواندن در سن هفت سالگی, مستدرک الوسائل