بسم رب المنتظر

سلام علی آل یاسین

« خداوند پس از اینکه از معصومین علیهم السلام و شیعیان بر بندگی و شکیبایی و پروای الاهی پیمان گرفت، ایشان را وعده فرمود که زمین مبارک و حرمِ امن را تسلیمِ آنان کند . . . و ایشان را از شرّ دشمنانشان آسوده گرداند و آن چه در زمین است برای ایشان بی نقص و آلایش شود . . .


و سلام بر رسول خدا یاد آور ِاین پیمان (و این وعده الهی) است؛ به امید آن که خداوند در رسیدنِ وقتِ این پیمان تعجیل کند و سلامت و فرج را با همه ی برکاتی که در آن پیمان بوده، برای شما زودتر برساند.»

آری! این است معنای سلام بر رسولِ خدا صلی الله علیه وآله:

دعا برای سلامتِ زمین و پاک شدن آن از شر دشمنانِ پیامبر و اهل بیت علیهم السلام.

سلام یعنی دعا بر تعجیل فرج؛

پس سلام به تو ای آخرین بازمانده از آل یاسین که این سلام، دعا بر تحققِ پیمان الاهی است؛ دعا به ظهور عدل و داد توست. سلام حقیرانه ی من، ای مولا! دعای من است؛ دعایی که هر روز می خوانم:

« سَلامٌ عَلى آلِ یاسین.»

مولای من! سلام مستحب بود؛ اما چه گواراست جواب آن از سوی بزرگواری چون شما!
هر صبح که سلامتان می دهم، به امید روزی هستم که جوابتان را با گوش جان بشنوم. مولای من! تا آن روز سلامت می دهم.

سلام به تو ای نورِ خدا در تاریکی های زمین!

.......................................

منبع:

1. مضمون حدیثی از امام صادق علیه السلام؛ مرآة العقول: 5، 268 – 271.
2 . زیارت آل یاسین از مشهورترین زیارت نامه هایی است که در توقیع شریف حضرت ولی عصر علیه السلام به افتخار جناب محمد بن عبدالله بن جعفر حِمیری (استاد شیخ کلینی، صاحب کتاب شریف کافی) صادر شده. در مقدمه ی زیارت، امام عصر علیه السلام فرموده اند:«... هرگاه خواستید به وسیله ی ما به سوی خداوند و به سوی ما توجه کنید؛ پس همان گونه که خداوند فرموده، بگویید:« سَلامٌ عَلى آلِ یاسین ...»؛ این زیارت به بیان بعضی علما، جامع و کامل و از بهترین زیارت های امام عصر علیه السلام است که در همه ی اوقات و در هر مکان می شود آن را خواند. سندهای این زیارت را صحیح و معتبر دانسته اند و در کتب مهم حدیث و دعا نقل کرده اند. این زیارت در کتاب شریف مفاتیح الجنان در بخش زیارات حضرت صاحب الامر علیه السلام آمده است. خداوند به همه ی ما توفیق دهد که به خواندن آن مداومت و به معانی ژرف آن دقت کنیم.
3 . مفاتیح الجنان، زیارت حضرت بقیة الله علیه السلام در روز جمعه.
سَلامٌ عَلى آلِ یاسین، زیارت حضرت بقیة الله, سلام، سلام دعا برای فرج، زیارت آل یاسین, سلام بر رسولِ خدا (ص), سلام مستحب و جوابش واجب،مفاتیح الجنان