اوصاف المهدی6

1. "امام منتظر"

" او" امامی است که همه در انتظارش می باشند. لذا در زیارت نامه به پدر بزرگوارش سلام می دهیم:" السلام علیک یا ابا الامام المنتظر" (سلام بر توای امام عسکری که پدر امام منتظر می باشی)

       ۱. مفاتیح الجنان، زیارت سر من رای.

2."محیی المؤمنین"

مهدی موعود منجی عالم بشریت روزی می آید و اهل ایمان را که به ناحق به استضعاف و ذلت و مظومیت گرفتار کرده اند، نجات خواهد داد و آن را حیاتی دوباره می دهد.

پس« او » زنده کننده ایمان و اهل ایمان است. لذا در زیارت ایشان می گوییم:

 "السلام علی محیی الموءمنین و مبیر الکافرین"۲

"سلام بر آن آقایی که احیا کننده موءمنان و هلاک کننده کافران است"

۲. مفاتیح الجنان، زیارت سرداب / بحار الانوار،ج۹۹، ص۱۰۱.

3. "علم الهدی"

امام زمان (عج) علامت، نشانه و پرچم هدایت خلق به سوی خداوند است، هر که می خواهد از چنگ ظلمت و گمراهی نجات یابد، باید به این پرچم متمسک شود. و در دعای بعد از زیارت آل یاسین برای او دعا می کنیم:

" اللهم صل علی محمد حجتک فی ارضک... و علم الهدی"؛3

"خدایا درود فرست بر محمد که حجت تو در زمین است... آن که پرچم هدایت

خلق به سوی خداست"

3. مفاتیح الجنان، دعای بعد از زیارت آل یاسین، بحارالانوار، ج53، ص171.

4. " قسط"

به معنای عدالت و دادگری است و از القاب صاحب الزمان(عج) می باشد و چون امام زمان (عج) بر پا کننده عدل و داد در سراسر جهان است پس چنین لقبی زیبنده آن حضرت است از هدایة الکبری نقل شده که قسط لقب امام زمان است.     

                         3.نجم الثاقب ،ج1. ص129

/ 18 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حضرت دوست

سلام و درود بر دوست خوبم با تشکر از نظر و حسن توجه حضرتعالی به مبحث "عـرق ملـی یا عـرق دینـی؛ کدامیک" از شما دعوت میکنم نظر تفصیلی حقیر را مطالعه فرمایید. با سپاس فراوان از همراهی شما ارادتمند شما شیخ ابراهیم حسن تبار(زیده عزه)[لبخند]

فانی

سلام بر حسین(ع) و دوستداران حسین(ع) عاشق اگر رنگی از معشوق نگیرد در عشق خودش صادق نیست. عشق به امام حسین بها دارد و بهای آن چیزی جز خون نیست. بزرگان اینگونه عاشق هستند بروزم و منتظر حضور سرخ شما.

هم اندیشی

ادلّه عقلى مبني اثبات ولايت دلیل عقلى اوّل: این دلیل بطور خلاصه از مقدمات ذیل تشكیل مى شود: الف ـ براى تأمین مصالح فردى و اجتماعى بشر و جلوگیرى از هرج و مرج و فساد و اختلال نظام، وجود حكومت در جامعه ضرورى و لازم است. ب ـ حكومت ایده آل و عالى ترین و مطلوب ترین شكل آن، حكومتى است كه امام معصوم(علیه السلام) در رأس آن باشد و جامعه را اداره كند. ج ـ بر این اساس كه هنگامى كه تأمین و تحصیل یك مصلحت لازم و ضرورى در حدّ مطلوب و ایده آل آن میسّر نباشد باید نزدیك ترین مرتبه به حدّ مطلوب را تأمین كرد، لذا در بحث ما هم هنگامى كه مردم از مصالح حكومت معصوم(علیه السلام)محروم بودند باید بدنبال نزدیك ترین مرتبه به حكومت معصوم باشیم.

هم اندیشی

د ـ اقربیت و نزدیكى یك حكومت به حكومت معصوم(علیه السلام) در سه امر اصلى متبلور مى شود: یكى علم به احكام كلّى اسلام (فقاهت)، دوّم شایستگى روحى و اخلاقى به گونه اى كه تحت تأثیر هواهاى نفسانى و تهدید و تطمیع ها قرار نگیرد (تقوى)، و سوّم كارآیى در مقام مدیریت جامعه كه خود به خصلت ها و صفاتى از قبیل درك سیاسى و اجتماعى، آگاهى از مسائل بین المللى، شجاعت در برخورد با دشمنان و تبهكاران، حدس صائب در تشخیص اولویت هاو... قابل تحلیل است. بر اساس این مقدمات نتیجه مى گیریم: پس در زمان غیبت امام معصوم(علیه السلام)كسى كه بیش از سایر مردم واجد این شرایط باشد باید زعامت و پیشوایى جامعه را عهده دار شود و با قرار گرفتن در رأس حكومت، اركان آن را هماهنگ نموده و بسوى كمال مطلوب سوق دهد. و چنین كسى جز فقیه جامع الشرایط شخص دیگرى نخواهد بود.

تاج بندگی

چیست این دل شوره های بی کران پشت کاشی های سبز جمکران تا به کی از داغ هجران تو صبر جلوه کن ای آفتاب پشت ابر

انجمن فرزانگان کویر

با سلام ........ برگزیده ترین وزیران تو کسانی باشند که سخن حق بر زبان آورند هر چند تلخ باشد . انجمن فرزانگان کویر

شقایق

اندیشه­ات را شخم بزن بذری بکار که ندانیش چه حاصل است بگذار تا به همت سروَت ثمر به انگبین باشد [گل]

میلاد

ای حجت حق پرده زرخسار بیافکن کز هجر تو ما پیرهن صبر دریدیم یا ابا صالح المهدی ادرکنا[گل] خوشحال می شم به حقیر هم سر بزنید خدا به همراهتان[چشمک]

صبح سپید

سلام بر شما بزرگوار عزیز ممنونم از اینکه به وبم سر زدید و نظر گذاشتید چند وقتی هست که حسابی مشغله های کاری و درسیم زیاد شده بود به همین خاطر نتونستم به وب شما و هیچ کدوم از دوستای دیگه سر بزنم به همین خاطر اومدم تا از شما عذر خواهی کنم