مشهد اردهال

حضرت سلطانعلی (ع) فرزند بلافصل امام باقر(ع) و برادر بزرگوار امام صادق(ع) و ابوا لزوجه امام کاظم(ع) می باشد. در سنه دوم هجری قمری مردم فین و کاشان و چهل حصاران نماینده ای به نام عامر بین ناصر را همراه با هدایای زیادی و تعدادی افراد دیگر روانه مدینه ساخته و از امام باقر(ع) تقاضای پیشوا و مبلغ برای هدایت و راهنمایی نمودند.

این گروه بعد از گذشت هفته ها در راه به خدمت امام باقر(ع) رسیدند. امام باقر(ع) از آنها استقبال گرمی نمود و فرمودند که به من اجازه دهید تا فردا با خدای خود در مورد تقاضای شما مشورت نمایم. فردا امام باقر(ع) فرمودند آنچه جدم به تو فرموده (عامربن ناصر) من هم مامور به آن میباشم و فرزندم علی را به همراه شما برای تبلیغ دین به آن دیار میفرستم .

پس از دیدن این خواب امام باقر(ع) دستور می دهد که سفر فرزندش سلطانعلی(ع) را مهیا نمایند و تا دروازه مدینه این گروه را همراهی می نماید. چند کیلومتری مانده به فین بشیر بر مردم کاشان و چهل حصاران و فین مژده می دهد که امام باقر(ع) نور چشمش حضرت سلطانعلی(ع) را برای راهنمایی و ارشاد همه مردم به این منطقه روانه ساخته است در آن زمان(سنه دوم هجری قمری) قریب به 3000 نفر گرداگرد حضرت سلطانعلی(ع) جمع شدند و مقدمش را به منطقه گرامی داشتند.

او مدتی در فین و کاشان و به مدت 3 سال در مشهد اردهال«40 کیلومتری غرب کاشان» به تبلیغ دین مبین اسلام مشغول بود و روزهای جمعه در منطقه اقامه نماز جمعه می نموده است.

اهمیت زیارت حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع)

امام صادق(ع) فرمودند: من زار اخی سلطانعلی بار دهال کمن زار جدی سید الشهداء بکربلاء. هر کس برادرم سلطانعلی را در مشهد اردهال زیارت کند همانند کسی است که جدم امام حسین (ع) را در کربلا زیارت کرده باشد.

امام رضا(ع) فرمودند به موسی بن خزرج: آیا می شناسی موضعی به نام اردهال؟ گفت: بله، من در آنجا 2 قطعه ملک دارم سپس امام رضا (ع) به او فرمود: به آن تمسک جو و آنرا حفظ کن و 3 مرتبه فرمودند: نعم الموضع الاردهال یعنی مشهد اردهال موضع خوبی است.

امام علی(ع) در خطبه ملاحم فرمودند: در دوره آخر الزمان منطقه مشهد اردهال از امنیت خاصی برخوردار است که مردم به آن پناه می برند.

مراسم قالیشویان اردهال

مراسم قالیشویی مشهد اردهال
هر سال این مراسم در دومین جمعه از ماه مهر با شرکت جمعی از عاشقان به مولا سلطانعلی(ع) در 40 کیلومتری غرب کاشان برگزار می شود. در این مراسم مردمان فین و کاشان با چوب که از آن برای زنده کردن یاد اجداد مطهرشان که با چوب به کمک مولا سلطانعلی(ع) شتافته بودند شرکت میکنند در این مراسم مسئولین مملکتی ائمه جماعات و تعدادی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مردم شهید پرور ایران و همچنین از دیگر کشورهای اسلامی حضور دارند نکته قابل توجه آنست که جمعیت بقدری زیاد است که انسان را به یاد بیابان عرفات و مشعر الحرام در مکه و جمعیت آنجا می اندازد.

در سنه 500 هجری قمری مشهد اردهال دارای 7 مدرسه علیمه به سرپرستی عالم جلیل القدر سید ابوالرضا راوندی بوده است که این خود نشان دهنده ارج نهادن به علم و دانش است.

سردابه اعجاب انگیز:

این سردابه در سال 1340 ه مورد بازدید حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی (رحمه ) قرار گرفت. این سردابه حاوی اجساد شهدا به طور تازه و بدون هیچگونه تغییری بوده است.

مقبره سهراب سپهری:

این شاعر و نقاش نامدار ایرانی در کنار بارگاه ملکوتی مولا سلطانعلی است وجود 5 امامزاده به نام حضرت سلطانعلی (ع) حضرت شاهزاده حسین (ع) حضرت شاهزاده زید (ع) حضرت سید ابوالقاسم نور الهدی (ع) و حضرت سلطان محمود (ع) در این منطقه واقع است.

قتلگاه حضرت سلطانعلی (ع) :

محلی است که حضرت سلطانعلی (ع) سر از بدنش جدا شد فاصله قتلگاه تا بارگاه ملکوتی اش 3 کیلومتر است. امروزه 2 قطب مهم جامعه اسلامی «حوزه و دانشگاه» است که وجود آن دو در کنار بارگاه ملکوتی حضرت سلطانعلی (ع) امری ضروری احساس می شود. و امید است که در آینده ای نزدیک با کمک مردم و مسئولین شاهد حوزه علمیه و دانشگاه باشیم.

زیارتنامه حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر (ع)

از امام علی (ع) روایت شده است که فرمود رسول خدا (ص): هر کس قبری از قبرهای ما اهل بیت را زیارت کند در همان حال بمیرد خداوند متعال هفتاد فرشته بر قبر او می گمارد تا روز قیامت برای او تسبیح کنند.


http://www.ardehal.org


اشعاری در مدح حضرت سلطانعلی (ع)

ای شهادت نامه ات تاریخ ایثار حسین

در حریمت می کند دل یاد ایثار حسین

                           خط مشیت بود خط و مشی رفتار حسین                             

زائـر قبــر تـو را گـفتنـد زوار حسیـن

ای همه دلها تو را زوار یا سلطانعلی

شیعه را در صحن تو حال و هوای دیگر است

بارگاه و تربتت بیت الولای دیگر است

آستان حضرتت دار الشفای دیگر است

اردهال از فیض خونت کربلای دیگر است

دارم اینجا چشم خونبار یا سلطانعلی

«سروده سازگار»

/ 12 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
به طراوت باران

سالروز میلاد خجسته فاطمه زهرا (س) سرور بانوان جهان، عطای خداوند سبحان، کوثر قرآن، همتای امیر مومنان و الگوی بی بدیل تمام جهانیان مبارک باد [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

فرزند ایران

سلام با «اصلاحات سوری» به روزم. مطلبی پیرامون اتفاقات سوریه.

نسیم سبز

سلام دوست خوبم ممنونم از بابت مطالب زیباتون با وجود اطلاعاتی که داشتم ولی کمی ناقص بود حالا با این مطلب زیبا کامل شد اللهم عجل لولیک الفرج[گل]

فدایی ولایت

تا کی دل من چشم به در داشته باشد ای کاش کسی از تو خبر داشته باشد آن باد که آغشته به بوی نفس توست از کوچه ما کاش گذر داشته باشد سلام...ببخشید مدتی بهتون سر نزدم. التماس دعا

فهیمه

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست طوفان زده ام راه نجاتی بفرست فرمود که با زمزمه یا مهدی بهر گل نرگس صلواتی بفرست

طواف یار

بسم الله ... جنبش جنبش وبلاگی " من امــام هادے علیه السلامـ را دوســـتــــــ دارم " قرائت زیارت جامعه کبیره به نیت امام هادی علیه السلام میخواهیـــم برای آقای غریبمان زیارت جامعه را بخوانیم به نیت مولایمان امام هادے علیه السلام به نیت ِ زیارت عشق ... 「همہ با هم زیارت ِ جامعه کبیره بخوانیم」 اجر ِ همه ے شما با صاحب ناله های ِ " وا جدا..." با صاحـــب اجــر مَرحَم باشیمـــ ....

ترنم حکمت

سلام و عرض ادب با مطلبی جدید و متفاوت در مورد حقیقت مرگ از دید عرفان اسلامی به روز هستیم منتظر قدوم سبز و مبارکتان هستیم تا توتیای چشمانمان کنیم یا علی النقی ادرکنا [گل][گل][گل]

نسیم سبز

ریه کردم اشک بر داغ دلم مرحم نشد ناله کردم ذره ای از دردهایم کم نشد در گلستان گل بسیار بوییده ام ولی از هزاران گل گلی همچون تو پیدا نشد اللهم عجل لولیک الفرج[گل]

باران

علی بود خوشحال میشم به منم سری بزنی میای؟؟[خجالت][گل]