راهکارهای عملی در تربیت نوجوان مهدی باور(2)

بسم رب المنتظر

ادامه راهکارهای عملی در تربیت نوجوان مهدی باور

و) استفاده کنترل شده تربیتی از رسانه ها تلوزیون، ماهواره، اینترنت و در یک کلام رسانه ها زمانی مهمان های سرزده و ناخوانده خانواده ها به شمار می رفتند. اما امروزه دیگر صاحب اختیار خانه ها و خانواده ها گردیده اند که برای تربیت فرزندان ما طرح و برنامه  می ریزند و به جای والدین تصمیم می گیرند.

رسانه بی طرف نیست نکته مهمی که خانواده ها در فرایند تربیت مهدوی فرزندان باید بدان توجه کنند، این است که هیچ رسانه دیداری یا شنیداری از رسانه های رایج دنیا بی طرف نیستند، بلکه هر رسانه ای با هدف و آرمان ویژه در پی رنگ دادن جامعه و خانواده ما و دنبال تاثیرگذاری در فرایند تربیتی فرزندان ما است.

رسانه ها می توانند نقش تخریبی غیر قابل جبران در فرایند تربیتی اعضای خانواده ایفا کنند که جلوه هایی از آن عبارتند از: عوض کردن ادبیات گفتاری اعضای خانواده ها، ایجاد تغییر در نگرش ها و منش ها، نهادینه ساختن ناهنجاری های اخلاقی و اجتماعی به شکل هنجار و تخریب عواطف و احساسات و....

راهکار های عملی در استفاده تربیتی از رسانه راهکار های عملی در استفاده بهینه و کنترل شده تربیتی از رسانه خلاصه وار عبارتند از:

1.تقوا رسانه ای

رمز عبور سالم خانواده از بازار پرجنجال و پرزرق و برق رسانه های داخلی و خارجی، رعایت "تقوای رسانه ای" است.

تقوای رسانه ای به معنای گزینش رسانه و انتخاب برنامه های سازگار با فرایند تربیت اسلامی و مهدوی اعضای خانواده است.

2.استفاده خانوادگی ازرسانه

همراهی و جمع گرایی، دست مایه هدایت و تربیت است. مراقب باشیم که در فضای خانه و خانواده، به هیچ وجه و در هیچ شرایی اجازه عادی شدن تماشای صحنه های مبتذل و غیر ارزشی را به چه صورت فردی و چه به صورت جمعی ندهیم.

3.ایجاد جایگزین مناسب

برای کاستن از تعلق خاطر و دلبستگی اعضای خانواده به رسانه، ایجاد جایگزین مناسبتی همچون انس با طبیعت، ورزش، روی آوردن به هنر به ویژه هنرهای خانگی و...ضروری است.

ه)تربیت جنسی

تعریف تربیت جنسی

تربیت جنسی، عبارت است از فراهم آوردن زمینه ها و عوامل مربوط به غریزه جنسی به گونه ای که استعدادهای شخصی فرد شکوفا شود و او را در رسیدن به کمال مطلوب اختیاری اش، یاری رساند. بدین سان هدف از "تربیت جنسی" فرزند در فرایند تذبیت مهدوی، ارائه آگاهی ها و آداب لازم به فرزند درباره چگونگی کنترل و ارضای درست غریزه جنسی و فراهم آوردن زمینه های ازدواج موفق و به هنگام فرزند است تا او را در جهت رسیدن رشد و کمال و تربیت مهدوی اش یاری نماید.

روش های پیشگیری از بروز انحرافات جنسی در این نوشتار، راهکارهای مختلف که متون دینی به صورت پراکنده ارائه شده، در قالب پنج روش  مطرح می شود:

1.روش تربیتی معرفت انگیز همراه با محبت

2.روش تربیتی استعاذه

3.روش تربیتی تغییر موقعیت

4.فرار از موقعیت آسیب زا

5.اجتناب از دوستان وسوسه گر

6.روش تربیتی تحمیل به نفس

ادامه دارد...

/ 2 نظر / 31 بازدید
مرضیه

سلام عرض تبریک سال جدید و تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه(س) سالتون فاطمی انشاالله