سیره تربیتى حضرت زهرا(علیهاالسلام) (1)

اکنون به نمونه‏ یى از آموزه‏ هاى تربیتى زندگى حضرت زهرا(علیهاالسلام) اشاره مى‏ کنیم:

آغاز تربیت

نکته بسیار مهمى که بسیارى از پدران و مادران بدان توجه ندارند این است که تربیت کودک و نقش ‏پذیرى او از نخستین لحظات زندگى او آغاز مى ‏گردد و کودک از لحظات آغازین تولد، آماده پذیرش نقش‎ها و درس‎هایى است که از طرف پدر، مادر، نزدیکان و ... به او ارائه مى‏ شود.

بسیارى از پدر و مادرها منتظر مى‏ مانند تا سالیان اولیه زندگى به هر شکلى بگذرد تا در سالیان بعد به تربیت کودکان خود بپردازند اما از دستورات اسلامى و نیز از سیره تربیتى حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) مى ‏آموزیم که پس از تولد و در اولین فرصت‎ها باید زمزمه توحید در گوش کودکان طنین‏ انداز شود.

وقتی هنگام ولادت کودک حضرت فاطمه(علیهاالسلام) فرا رسید، رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به اسماء بنت‏ عمیس و ام ‏سلمه فرمود: نزد فاطمه بروید و وقتی کودکش به دنیا آمد در گوش راستش اذان گویید و در گوش چپ او اقامه بگویید زیرا با هر کودکى که این گونه رفتار شود از شیطان ایمن مى‏ ماند.

یکى دیگر از این آموزش‎هاى روزهاى آغازین زندگى لالایى‏هاى فاطمه(علیهاالسلام) است. لالائى که معمولا همراه با در آغوش کشیدن کودک گفته مى ‏شود بهترین داروى آرامش‏ بخش براى روان لطیف کودک است.

بدون شک پر آرامش‏ ترین لحظات زندگى انسان و آسایش‏ مندترین دقایق زندگى همان لحظه ‏ها و دقیقه‏ هایى است که کودک همراه با آهنگ قلب مادر و با آواى مهرآمیز او آرام ‏آرام به خواب مى‏ رود اگر در این لحظات درس‎هاى ایمان و معرفت، جهاد و مبارزه و انسانیت و اخلاق به کودک داده شود بدون شک چونان نقشى بر سنگ در ضمیر ناخودآگاه او جاى گرفته و سرلوحه زندگى فرداى او خواهد بود.

برگرفته از ماهنامه کوثر ش 7، سید محمود مدنى‏ بجستانى. هدهدی-تبیان

/ 5 نظر / 28 بازدید
ثریا

سلام و عرض ادب. درود خدا به بزرگ بانوی اسلام . انشالله در همه موارد بخصوص تربیت فرزند ایشان را الگو قرار دهیم[گل] عید میلادش مبارک[گل][خداحافظ]

شهیدعزیز

سلام با خاطرات خاک های نرم کوشک به روزم. منتظر حضور گرمتون هستم.

انتظار

سلام از وب زیبایی برخوردارید امیدوارم موفق باشی

شاخه طوبی

هوالعشق به نام خدای شهیدان که فرمود شهید بی مرگ است و به پاس خون شهیدان که قلب گرمشان در آسمان غربت به خون نشست و با خون شسته شد. طرح هدیه به شهدا. قرار است مهمان آن هایی باشیم که عند ربهم یرزقون اند... شما به این مهمانی دعوت شده اید. منتظرتان هستیم.

حرف تو

سلام تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو" " سیره تربیتى حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) " با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/25754 در این سایت انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت "حرف تو" به شما: "حضرت رسول (صلّی‌الله‌علیه‌وآله): آدمی، پیر می‌شود و دو چیز در او جوان می‌گردد: آز و آرزو." یا علی