سالروز ازدواج بالاترین دلیل خلقت

ابابکر خواستگاری کرد و پیغمبر فرمودند:“ نه ” نفرمودند: دخترم راضی نیست. یا به فلان دلیل. فقط فرمودند:‌ “ خواستگار حضرت صدیقه کبری(س) خیلی از شما بالاتر هست.” بعد فرمودند: “منظورم از خواستگار اون کسی نیست که میاد و می خواد با حضرت فاطمه (س) ازدواج کنه. منظورم اون کسی است که میاد و فاطمه زهرا (س) رو برای کس دیگه ای خواستگاری می کنه.”

کسانی که به خواستگاری اومده بودند برای ابابکر، گفتند: یعنی ما بریم و کس دیگه ای رو به خواستگاری بفرستیم؟ پیغمبر فرمودند:“ نه، منتظرم تا خداوند که این کوثر رو به من عنایت کرده، خودش هم برای این کوثر، دامادی انتخاب کنه و حضرت فاطمه زهرا (س) رو برای اون خواستگاری کنه ."دومین نفری که به خواستگاری حضرت فاطمه زهرا (س) اومد، عمربن خطاب بود. خب، اون هم همون جواب قبلی رو گرفت و اصرار زیادی هم که کرد، فایده ای نداشت.که البته اینها به دلیل مصالح سیاسی هم بود، که به خواستگاری می اومدند. چون اونها می خواستن شخص اول بعد از پیغمبر  باشند و فکر می کردند اون قرب لازم رو که باید داشته باشند ندارند و لذا گفتند: شاید بهترین راه این باشه که به خواستگاری حضرت فاطمه زهرا (س) بریم.

یه روز پیغمبرآقا امیرالمؤمنین را صدا زدند و فرمودند: “علی جان! چیزی می خوای به من بگی؟" آقا امیرالمؤمنین سرخ شدن. حجب و حیای امیر المؤمنین کل چهره شون رو برافروخته کرد. پیغمبراکرم فرمودند که :“ علی جان! خدا، ( خودِ خدا) به جای تو فاطمه مرا برای تو خواستگاری کرده است !” و گویا تو هم به این امر مایلی. یعنی خواستگاری فاطمه(س) وحی بوده، چون خودِ خدا خواستگاری کرده است.

امیرالمؤمنین سکوت کردند. پیغمبر فرمودند: “ خب، این علامت رضایت است. شرم و حیا مانع شد که علی در این رابطه در حضور پیغمبر حرفی بزند. بعد پیغمبر فرمودند:“ فلان روز بیا و قراری گذاشتن." همین قراری که ما  می ذاریم، مثلاً (مجلس بله و برون). بعد در اون موقع اومدن و صحبت شد. پیغمبر فرمودند که:“ من باید از دخترم فاطمه (س) هم سؤال کنم.”‌راجع به مهریه و غیره سؤال شد. آقا امیرالمؤمنین فرمودند: “ هر چه  فاطمه (س) بخواهد، آیا با فلان مطلب حاضر است؟ ”پیغمبر فرمودند:“ دخترم! حاضری با این مهریه به عقد علی در بیایی؟ ”حالا ، به همون مقدار مهرالسنه ای که می گن چهارده مثقال نقره بود که با پول الان حدوداً می شه صد هزار تومن.

سالروز ازدواج حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع)

حضرت زهرا (س) فرمودند:“ من به علی که راضی ام. اما مهر برای من کافی نیست.” فرمودند : چه کنیم؟ مبلغ رو ده برابر کنیم؟ مجدداً فرمودند: “ نه. به علی که راضی ام اما این مهر برای من کافی نیست.” هر چقدر مبلغ رو بالاتر بردن، حضرت زهرا (س)‌ فرمودند:“ من اصلاً اشکالم تو مبلغ مهر نیست.” فرمودند: خب، خودت بگو. چه چیزی رو به عنوان مهر می خوای؟

حضرت زهرا (س) فرمودند:“ من دو تا مهریه می خوام.” حالا که خدا خواستگاری کرده، خودش مهر من رو بده.بعد فرمودند:“ یکی اینکه در روز قیامت من اجازه داشته باشم به محبان خودم، به شیعیان خودم، یعنی اونایی که من رو دوست دارن، کمک کنم و نجاتشون بدم.

(ببینید! در اول عاشقانه ترین ازدواج بشریت از ازل تا ابد این می شه مهر فاطمه (س)) چقدر این دید، الهی و ملکوتی و مهربان هست که می فرماید :“مهرم رو نجات گناهکارهای امتم قرار می دهم."خداوند وحی فرمودند که: “راضیم” فاطمه (س) داره درخواست می کنه، پس راضیم!

پیغمبراکرم فرمودند :“ مهر دوم شما چیه ؟ ” حضرت عرض کردند: "می خواهم که آبهای عالم را مهر من قرار بدهند.” که پیغمبر اکرم اینجا این اختیار رو دادن. پس آبهای عالم مهر فاطمه (س) است. خب، این آبهای عالم به اصطلاح، یه حالت ظاهری داره که دریاها و دریاچه ها و رودها رو شامل می شه. که این حالت ظاهری آب هست و بعضاً‌ در روضه ها، ازش استفاده می کنن که آب فراتی که مهر فاطمه (س) بود بر روی ابی عبدالله بسته شد.

اما جنبه باطنی این آب چیه؟ این“ ماء ”، این آبی که می گن، اون آبی هست که در قرآن می فرماید:“ و من الماء کل شیء حی” یعنی خدایا ! یک تبلور و جلوه ای در من و نام من قرار بده که نام من مانند آب، همه گنهکاران و همه انسانها رو زنده کنه. لذا، نام صدیقه کبری (س)که میاد، اصلاً‌ دلها می لرزه.

امام صادق می فرمایند: همه مردم وقتی مشکلی دارن به ما اهل بیت رجوع می کنن و ما 13 نفر وقتی مشکلی داریم به مادرمون فاطمه زهرا (س) رجوع می کنیم. این دومین مطلب مهریه بود.

بعد بحث جهیزیه شد که فاطمه زهرا (س) جهیزیه شون رو نشون دادن.(حالا اگه بخوام امشب دقیقاً‌ نحوه ازدواج حضرت زهرا (س) را براتون بگم، شاید اینجا ( از نظر اشک) بشه شب شهادت حضرت زهرا (س).) برای اینکه این ازدواج خیلی عجیبه! حالا، اشک هم که فقط اشک درد نیست، بعضی وقتها اشک مهر هم هست، اشک شوق هم هست!

خانم (س) فرمودند:“ من اینها رو دارم.”بعد نگاه کردن، دیدن خیلی ساده است. یه دستاس هست(دستاس هم همون آسیابهای دستی است که یه مشت گندم می ریزن و خورد می کنن.) سه، چهار تا کاسه گلی، چند تا قاشق گلی و یه زیر انداز( همون کساء معروف !) یعنی این زیرانداز هم فرش، هم رختخواب و هم کفپوش خونه فاطمه (س) بود. و یه رو انداز، نه یه دونه پتو. یعنی با زبان امروز، یه پارچه، یه ملحفه. حضرت زهرا (س) فرمودند:“ این جهیزیه منه، علی به اینها راضی هست؟ ”

آقا خندیدند و فرمودند :“ فاطمه (س) که بیاد تو خونه من، دیگه دنیا و آخرت وارد خونه من شده، من کِی دیگه به اینها نگاه می کنم؟” ( آخه، فاطمه (س) می خواد بیاد تو خونه من ! ) ـ پس امام علی فرمودند :“ بله من راضی هستم ".بعد پیامبرسؤال فرمودند :“علی جان ! حالا ، تو چی داری ؟ ” امام علی عرض کردند :“ آقا ! من از مال دنیا فقط یه سپر و یه زره دارم. هیچی دیگه ندارم .”(‌ ببینید ! علی با اون همه عظمت از مال دنیا فقط همین ها را داره ! ) که البته بعد از قضیه ازدواج دیگه حضرت علی اونها رو هم نداشت. چون که در اونجا پیغمبر فرمودند :“ وقتی کسی فاطمه (س) رو داره نه سپر می خواد و نه زره.” این دو تا رو هم بفروش و خرج عروسی و خونه گرفتن و وسایل خرید برای زندگی کن. در یکی از روایت اومده که پول زره و سپر30 درهم شد.( اصل زندگی سعادتمند عشق و تفاهم است) بالاترین جلوه عشق در عشق بین علی و فاطمه (س) است. چون در تاریخ، این تنها ازدواجی است که هر دو طرف معصومند. و تنها معصومه تاریخ حضرت فاطمه (س) است.

خب با این اوضاع و احوال کارها درست شد.حالا می خوان خطبه بخونن. الله اکبر! جبرئیل امین نازل شد. عرض کرد:“ یا رسول الله! من اومدم از علی و فاطمه(س) وکالت بگیرم. خود خدا در عرش قرار هست که خطبه رو جاری کند.(خود خدا !) خداوند خودش خطبه رو در عرش جاری کرد و صیغه رو خوند. و اونجا در عرش این پیوند بسته شد. همه ملائکه ( به سبک خودشون، نه مثل ما ) تمام عرش را زینت کردن. عده زیادی از ملائکه، بخاطر این پیوند، سجده شکر کردن و اونجا چقدر پای کوبی و خوشحالی بود.

یعنی این روز، اینقدر مهمه که با ازدواج این دو معصوم، خداوند بعنوان همون هدیه ای که مهمونها به عروس و داماد می دن یک در به درهای رحمت خودش اضافه کرد. فقط به خاطر ازدواج علی و فاطمه (س).

امشب اینجوریه، لذا ما امشب یه عروسی عادی نیومدیم. امشب به جشنی اومدیم که یکی از علما و اساتید ما می فرمودند:"هر کس در شادی امشب شرکت کنه، گویا ده بار حج واجب انجام داده.” و خب می دونید که بعد از انجام حج واجب هم آدم مثل اینکه دوباره متولد شده و گناهی هم نداره. امشب اینطوریه. این وضعیت فاطمه (س) است. این وضعیت این ازدواج است.

زندگی علی و فاطمه(س) می خواد شروع بشه حالا دیگه با هم محرم شدن. (ببینید ! این نکته چقدر لطیفه ) حضرت علی با پیغمبر پسرعمو بودن، قوم و خویش بودن، علی به خانه پیامبر رفت و آمد داشت، علی اینقدر محرم بود که شب لیله المبیت در بستر پیغمبر خوابید. با این اوضاع و احوال می بینیم که این اتفاق می افته. پیغمبر رو کرد به علی و فرمود :“یه قدم دیگه مونده .” اون چیه ؟! ـ در شرایط خواستگاری و ازدواج اینه که روی همسر را باید ببینند دیگه.

پیغمبر روی حضرت رو کنار زدند و فرموند :“ علی جان ! این فاطمه من است. ”یعنی علی تا اون لحظه فاطمه (س) را ندیده بود. در تاریخ می نویسند علی شروع کرد به لرزیدن. بعداً در تاریخ امام علی اینجوری نقل میشه که آقا فرمودند:“ وقتی فاطمه(س) رو دیدم از همه دنیا با همه زیبایی هایش سیر شدم.” هر چه زیبایی هست، تو وجود فاطمه (س) هست.

خدا بعضی از این دشمنان اهل بیت رو لعنت کنه. یه جملات وقیحانه ای می گن که نهایت بی شرمی است. من توی یکی از کتب برادران اهل سنت دیدم که یکی از مغرضین اهل سنت نوشته بود کسی بخاطر زیبا نبودن چهره فاطمه زهرا (س) به خواستگاری ایشان نمی رفت و پیامبر مجبور شدن که پسر عموشون رو به خواستگاری دخترشون ببرن!!‌ در صورتی که معصومین ما بالاترین جلوه خلقت خدا هستند.

امام صادق می فرمایند:« چهره مادر ما، فاطمه (س) به گونه ای است که تمامی حورالعین به او رشک و حسد می ورزند.»

امیرالمؤمنین فرموند:“ تا چشمم به چهره فاطمه زهرا (س) به اون همه زیبایی صورت با نورانیت عجیب سیرت همراه شده بود افتاد از همه دنیا سیر شدم.” همین جا این جمله رو فرمودند :

برو به کار خود ای دون که در دیار علی به عالمی نفروشند مویی از زهـــرا

حجت الاسلام سید محمد انجوی نژاد

/ 1 نظر / 29 بازدید
مهدی

با سلام بنده شما را به وبلاگم لینک نموده ام خوشحال میشم شما هم وبلاگ بنده را در جهت پیشرفت اهدافمان لینک نمایید با تشکر فراوان http://khanevadeh110.blogfa.com