مرو راهى که بر پا سنگت آید!

ایستاده بودم و به شعبده بازى او نگاه مى کردم که «ابن سکّیت» را در حال عبور دیدم. صدایش کردم:

- ابن سکّیت! صبر کن. تو نمى خواهى تماشا کنى؟

- نه علاقه اى ندارم!

- ولى کارهاى عجیبى مى کند! به دیدنش مى ارزد!

- در این دوره و زمانه، این کارها اتلاف وقت است. سودى هم به حال کسى ندارد.

- چه اتلاف وقتى؟ ببین چقدر از مردم را به دور خود جمع کرده است!

- اى آدم ساده! آن هایى که دور و بر چنین افرادى را مى گیرند، عقل درست و حسابى ندارند.

- خیلى ممنون! یعنى من هم...

- ناراحت نشوى، ولى واقعیت همین است که گفتم. همراه من بیا تا جریانى را برایت تعریف کنم. به راه افتادیم و شعبده باز را با مردمى که اطرافش ‍ بودند، به حال خود گذاشتیم. ابن سکّیت گفت:

در یکى از روزهایى که با امام هادى علیه السلام همنشین و هم صحبت بودم از ایشان پرسیدم:

- چرا خدا هر پیامبرى را به معجزه ى مخصوصى فرستاد، مثلا حضرت موسى را به عصاى سحرآمیز، حضرت عیسى را به زنده کردن مردگان و شفاى کور مادر زاد و پیامبر را با قرآن؟ فرمود:

- زمانى که خدا حضرت موسى را به پیامبرى برگزید و مسئولیت رسالت را بر دوش او نهاد، بیش تر افراد، دوستدار سحر و جادو بودند. آن حضرت با قدرت خدا عصایش را به اژدها تبدیل کرد و سحر جادوگران را خنثى نمود.

حضرت عیسى در زمانى مبعوث شد که علم پزشکى پیشرفت قابل ملاحظه اى کرده بود و مردم امراض گوناگون را با کمک پزشکان مداوا مى کردند. به همین خاطر به طبیبان توجه نشان مى دادند و بدون چون و چرا، از آنان پیروى مى کردند. آن حضرت به قدرت خدا امراض ‍ درمان ناپذیر را شفا مى داد، حتى مرده را زنده مى کرد.

پیامبر ما زمانى که به رسالت بر انگیخته شد، سخنرانى و شعر و خطابه، حرف اول را مى زد. حضرت کلام خدا را با زبانى فصیح و در عین حال ساده براى مردم مى خواند و موعظه شان مى کرد، طورى که سخنانش از خطابه ى همه ى سخنرانان برتر بود.

- راستى ابن سکّیت! پس چرا در زمان ما چنین اتفاق هایى رخ نمى دهد؟ ما باید به چه طریقى راه را از چاه بشناسیم؟

- اتفاقا همین سؤ ال را از امام پرسیدم. فرمود:

با عقل سالم که بدان بتوان صداقت و دروغ گویى و نفاق را شناخت و از روى بى عقلى، دنباله رو هر ناکسى نشد.

------------------

منابع:

1. مجموعه حیات پاکان

2. حیات پاکان 4 (داستانهایى از زندگى امام رضا ، امام جواد و امام هادى (علیهم السلام ) - مؤلف: مهدى محدثى

/ 5 نظر / 5 بازدید
عمارنامه

سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. http://www.ammarname.ir/link/11927 ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir یا علی

شاهین (وبلاگ ترنم حکمت)

سلام و احترام با پستی جدید در مورد حجاب از دیدگاه عرفان اسلامی به روزیم خوشحال می شیم تشریف بیارید[گل]

سیدعلی اسلامی

آقا بيا تا زندگي معنا بگيرد شايد دعاي مادرت زهرا بگيرد آقا بيا تا با ظهور چشمهايت اين چشم‌هاي ما کمي تقوا بگيرد آقا بيا تا اين شکسته کشتي ما آرام راه ساحل دريا بگيرد آقا بيا تا کي دو چشم انتظارم شب‌هاي جمعه تا سحر احيا بگيرد پايين بيا، خورشيد پشت ابر غيبت تا قبل از آن که کار ما بالا بگيرد آقا خلاصه يک نفر بايد بيايد تا انتقام سيلي زهرا بگيرد باتشکر از شما بزرگوار بخاطر مطالب ارزشی و وبلاگ زیبایتان[گل] شهادت حضرت امام هادی(ع) را تسلیت عرض میکنم [گل][گل] التماس دعا و به روزم[گل]

منتظر

سلام ممنون که دعوت کردی ماه رجب مارا هم دعا کن راستی اگه تونستی به آدرس سر بزن لینک ثابتشو حتما بخونhttp://www.bachehayeharam.blogfa.com/

نجمه

سلام مطلب جالبی بود .. [گل][گل][گل][گل]