انگیزه ی قیام عاشورا

اما با توجه به نمونه هایی از نامه ها و بیانات امام حسین علیه السلام که در این مقاله بررسی می کنیم به خوبی روشن می شود که قیام این پیشوای بزرگ، از این مقوله نبوده است، بلکه یک قیام آگاهانه و براساس احساس وظیفه و با توجه به تمام خطرات بوده است.

اصلاح امت پیامبر صلی الله علیه و آله اصلی ترین انگیزه ی قیام:

امام حسین علیه السلام در مواقع گوناگون و متعدی ضمن بیانات ارزشمند خود، اهداف قیام شان را تشریح می کردند که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1- وصیت نامه اعتقادی- سیاسی امام

امام حسین علیه السلام پیش از حرکت از مدینه، وصیت نامه ای خطاب به بردارش محمد حنیفه نوشت و در آن پس از بیان عقیده خویش درباره ی توحید و نبوت و معاد چنین نوشت:«... من، نه از روی خود خواهی و سرکشی و هوسرانی (از مدینه) خارج می شوم، و نه  برای ایجاد فساد و ستمگری، بلکه هدف من از این حرکت، اصلاح مفاسد امت جدم(پیامبر) و منظورم از امر به معروف و نهی از منکر است و می خواهم سیره ی جدم و پدرم علی بن ابی طالب را در پیش گیرم...»

کلمه ی اصلاح در جایی مطرح می شود که در عقب آن فساد و خرابی حاصل شده باشد. اگر ساختمانی خراب شود و معمار به درست کردن آن بپردازد آنگاه کلمه اصلاح بر آن اطلاق می شود. البته قابل توجه است که اصلاح در هر زمینه ای با توجه به شرایط و مقتضیات خود انجام می گیرد مثلاً اصلاح ساختمان به این است که پایه های محکم، سقف محکم و دیوارهای استوار داشته باشد. پس وقتی امام علیه السلام قصد اصلاح امت جدش را کرده به این معناست که پیش از آن توسط معاندین و منافقین مسلمان نما مفاسدی در دین راه یافته که جز با قیام و برانداختن ریشه ی ظلم، این فساد برطرف نخواهد شد.

نامه به سران قبایل بصره:

امام حسین علیه السلام پس از ورود به مکه نامه ای به سران قبایل بصره فرستاد و طی آن پس از اشاره به دوران خلفای گذشته چنین نوشت:«... شما را به کتاب خدا و سنت پیامبر دعوت می کنم زیرا در شرایطی قرار گرفته ایم که سنت پیامبر به کلی از بین رفته و بدعت ها زنده شده است...»

سنت پیامبر صلی الله علیه و آله چه بود که در زمانه ی امام حسین علیه السلام به کلی از بین رفته بود؟!

یکی از سنت های پیامبر این بود که حاکم باید عادل باشد. اما یزید که پیش از رسیدن به حکومت اسیر هوس ها و پای بند تمایلات افراطی خود بود، بعد از رسیدن به حکومت نیز نتوانست حاقل مثل پدر، ظواهر اسلام را حفظ کند. وی علناً شراب می خورد و تظاهر به فساد و گناه می کرد. در شب نشینی ها و بزم های اشرافی می نشست و به باده گساری می پرداخت. امام حسین علیه السلام در چنین شرایطی سنت های پیامبر را از بین رفته دید...!

بدعت چیست؟

وارد کردن چیزی به دین که نه گفته ی خدا باشد و نه گفته ی پیامبر را بدعت می گویند. ما در طول تاریخ با بدعت های زیادی مواجه بودیم به خصوص پس از رحلت پیامبر که به دستور خلفا روایات بسیاری به اسم پیامبر جعل شد و حتی تفسیر آیات قرآن نیز با خواسته های شخصی و اسم دین همراه بود.

از این دو نمونه روشن می شود که وجود بدعت های بسیاری و از بین رفتن سنت ها در امت پیامبر که سالها برای ریشه دار شدنش زحمت کشیده شده بود، امام حسین علیه السلام را بر آن داشت که به اصلاح مفاسد برخاسته و اسلام را از هرزه های ظلم نجات دهد.

..............................

منابع: سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی

ماه نامه ی اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره111

/ 10 نظر / 7 بازدید
شهید من

سلام..خداقوت ممنون از حضورتون انشالله ادامه دهنده دهتده نهضت عاشورا... یاعلی

راه حق

سلام برادر ممنون از حضورتون ولطفتون[گل] پست جدیدتون هم عالیه خیلی دقیق ونیاز برای تفهیم عقلانیت عاشورا[گل]

نسیم سبز

قربون اون بیسوادی که ازش پرسیدن: عشق چند حرفه؟ گفت:چهار حرف... همه بهش خندیدند آروم سرش رو پایین انداخت و در حالیکه اشک چشمش جاری بود گفت: مگر حسین چند حرف داره؟؟؟!!! خدا مارا از حسین و راه حسین جدا مگردان سلام دوست خوبم

حضرت دوست

√==> إِلاَّ مَنْ تابَ وَ آمَـــن وَ عَمِـــلَ عَمـــلاً صالِحاً ؛ فـــأوْلئِکَ یُبـــدِّلُ اللَّهُ سَیِّئاتِهِم حَسَـــنات √==> مگر ڪســے ڪه توبه ڪند و ایمان بیـــاورد و ڪارِ شایـــسته انجـــام بـــدهد پس خداونـــد بدــےهایشان را به نیڪــے تبدیل مــےڪند. √٠•♥ دل نوشت ::> ڪیمیاگرــے مـــی‌ڪنــے بدــے ها را به خـــوبــےها... "تو ڪه ڪیمیافروشــے نظرــے به قلـــبِ ما کن"*. منتظرم[گل]

کوثر

مهدی جان؛ یا این دل شکسته ما را صبور کن یا لااقل بخاطر زینب ظهور کن با کوله بار غربت و اندوه خود بیا از کوچه های سینه زنی مان عبور کن امشب بیا که روضه بخوانی برایمان امشب بساط گریه مان را تو جور کن هم از وفای ساقی لب تشنگان بگو هم یادی از مصیبت سرخ تنور کن سلام دوست عزیز ممنون از حضورتون، باز هم قدم رنجه کنید. ایام سوگواری حسینی تسلیت باد آجرک الله بقیه الله

منتظران ظهور

سلام، طاقتم تاب شد و از تو نیامد خبری جگرم آب شد و از تو نیامد خبری عاشقانی که مدام از فرجت میگفتند عکسشان قاب شد و از تو نیامد خبری اگه به وبلاگ من هم سر بزنید خوشحال می شم التماس دعا

آهسته عاشق میشوم

«وَ اعْلَمُوا أَنَّ الدُّنْيا حُلْوُها وَ مُرُّها حُلْمٌ وَ الاِْنْتِباهُ فِى الاْخِرَةِ» بدانيد كه دنيا شيرينى و تلخى‌اش رؤيايى بيش نيست، و آگاهى و بيدارى واقعى در آخرت است. امام حسین علیه السلام.

بچه حزب اللهی

حسن عباسی: انیمیشن یوگی توهین به حضرت نوح بود+دانلودکلیپ منتظرتان هستیم یاعلی

☫گروه انصار حزب الله☫

سلام علیکم. خسته نباشید دوست عزیز. اپدیت جدید گروه انصار حزب الله(مستند رد پای فرهنگ) ((قسمت اول و دوم)) منتظر قدم و نظر شما و تمامی میهمانان وبلاگ شما هستیم. یاحق.

کوفی مدعی

حکمی که سهم حسین شد اینم یه انگیزه ی دیگه بیا منتظرم