خواندن عاشقانه

قرآن کریم، از بزرگترین تجلی‌های الهی، بلکه تجلی اعظم الهی است و برترین مظهر اسم اعظم است و با عشق با قرآن هم گریبان شدن، برترین ابزار دستیابی به این کتاب است.

قرآن دوست داشتنی و نامه محبوب است. نامه محبوب، همچون خود محبوب، دوست داشتنی می‌باشد. امام این مفاهیم را در بسیاری از گفته‌هایش مطرح کرده و مهمتر از همه اینها، راهنمایی‌هایی است که در راه بازسازی علاقه به قرآن انجام داده. میلیون‌ها مسلمان، در میان ما، اطراف ما و در هر مکانی، از خواندن قرآن محروم هستند، نه به خاطر آن که سواد خواندن ندارند، باسواد هستند، اما وقتی از آنها علت محرومیت پرسیده می‌شود، در پاسخ، صادقانه می‌گویند: خواندنی که در آن تدبر نباشد، سودی ندارد. بنابراین، چرا قرآن را بخوانیم، در حالی که چیزی از آن نمی‌فهمیم؟ برخی افراد، این نوع خواندن از روی ناآگاهی را، گونه‌‌ای تحقیر قرآن می‌شمارند. درست است که مطلوب، خواندن از روی درک است و نقش اصلی از آن او می‌باشد و جایگاه خاص خود را دارد، اما این نمی‌تواند به معنای محروم شدن از نعمت قرائت قرآن، به بهانه دست نیافتن به سطح قرائت از روی فهم، باشد. به همین خاطر بود که امام خمینی (ره) همه را به خواندن قرآن فرا می‌خواند - هر کس می‌توانست از روی تدبر و آن که نمی‌توانست، حتی بدون تدبر - خداوند سبحان راه را فرا روی انسان می‌گشاید و از نعمت‌ها و بخشش‌های خود بر او فرو می‌ریزد. بهره‌های بسیاری از افرادی که به وسیله قرائت قرآن، از بخشش‌های الهی برخوردار گشته‌‌اند، از آموزه‌هایی که توسط معلمان نصیب افراد می‌شود، و از دستاورد تحصیل کنندگان به روش علمی، فزون‌تر بوده، بلکه گاه، معناهایی به ذهن افراد عادی رسیده که از دستاورد فیلسوفان و متخصصان علوم قرآنی‌ بیشتر بوده است. این نوع مطالب، در گفته‌های امام خمینی (ره) بسیار می‌باشد، از جمله به فرزندش احمد خمینی می‌نویسد:

فرزندم! با قرآن، این بزرگ کتاب معرفت آشنا شو، اگر چه با قرائت آن، و راهی از آن به سوی محبوب باز کن و تصور نکن که قرائت بدون معرفت اثری ندارد که این وسوسه شیطان است. آخر، این کتاب از طرف محبوب است برای تو و برای همه کس، و نامه محبوب، محبوب است، اگر چه عاشق و محب مفاد آن را نداند، و با این انگیزه حب محبوب که کمال مطلوب است به سراغت آید و شاید دستت گیرد.

چشم را برای قرآن خواندن می‌خواهم

سرکار فاطمه طباطبایی نقل می‌کند: نجف که بودیم، آقا چشمشان ناراحت شده بود. دکتر آمد و چشم ایشان را دید و گفت: شما چند روز قرآن نخوانید و استراحت کنید، امام یک دفعه خندیدند و گفتند: "دکتر من چشمم را برای قرآن خواندن می‌خواهم، چه فایده‌ای دارد اگر چشم داشته باشم و قرآن نخوانم. شما یک کاری بکنید که من بتوانم قرآن را بخوانم". 

http://www.imam-khomeini.com

/ 3 نظر / 48 بازدید
همکاري در فروش

سلام وبلاگ جالبي داري بزرگوار به ما هم سر بزن مهربون و نظرت رو در مورد سايتم بگو لطفا http://shopgostar.info/ [گل]

حرف تو

سلام تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو" " خواندن عاشقانه " با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/38716 در این سایت انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت "حرف تو" به شما: "پیامبر خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله): هر که با زبان (بیان) خود حقّی را زنده کند، اجر آن را ببرد." یا علی