شمیم ولایت

دو نکته‌ى مهم در اینجا وجود دارد:

اول: آنکه ملت هاى انقلاب کرده و آزاد شده، یکى از مهمترین خواسته‌هایشان حضور و نقش قاطع مردم و آرائشان در مدیریت کشور است، و چون مؤمن به اسلامند، پس مطلوب آنان «نظام مردم سالارى اسلامى» است؛ یعنى حاکمان با رأى مردم برگزیده می شوند و ارزش ها و اصول حاکم بر جامعه، اصول مبتنى بر معرفت و شریعت اسلامى است. این خود می تواند در کشورهاى گوناگون به اقتضاى شرائط، با شیوه‌ها و شکل هاى گوناگون تحقق یابد، ولى با حساسیت کامل باید مراقب بود که این با دموکراسى لیبرال غربى اشتباه نشود. دموکراسى لائیک و در مواردى ضد مذهب غربى با مردم سالارى اسلامى که متعهد به ارزشها و خطوط اصلى اسلامى در نظام کشور است، هیچ نسبتى ندارد.

دوم: آن است که اسلام گرائى نباید با تحجر و قشرى‌گرى و تعصب هاى جاهلانه و افراطى مشتبه گردد. مرز میان این دو نیز باید پر رنگ باشد. افراط هاى مذهبى که غالباً با خشونت کور همراه است، عامل عقب‌ماندگى و دور شدن از هدف هاى والاى انقلاب است، و این به نوبه‌ى خود مایه‌ى جدا شدن مردم و در نتیجه شکست انقلاب خواهد بود.

خلاصه کنم: سخن از بیدارى اسلامى، سخن از یک مفهوم نامشخص و مبهم و قابل تأویل و تفسیر نیست؛ سخن از یک واقعیت خارجىِ مشهود و محسوس است که فضا را انباشته و قیام ها و انقلاب هاى بزرگى را پدید آورده و مهره‌هاى خطرناکى از جبهه‌ى دشمن را ساقط کرده و از صحنه بیرون رانده است. با این حال، صحنه همچنان سیال و نیازمند شکل دادن و به سرانجام رساندن است.

آیاتى که در طلیعه‌ى سخن تلاوت شد، دستورالعمل کامل و کارسازى است؛ براى همیشه و بویژه در این برهه‌ى حساس و سرنوشت‌ساز. خطاب به پیامبر اکرم (صلّى اللَّه علیه و آله و سلم) است، ولى در واقع ما همگى بدان مخاطب و مکلفیم. در این آیات، تقوا با همان معنى بلند و گسترده‌اش، اولین توصیه است، و سپس سرپیچیدن از فرمانبرى کافران و منافقان، و پیروى از وحى الهى، و سرانجام توکل و اعتماد به خداوند.

/ 4 نظر / 8 بازدید
نسیم سبز

بشکند دستی که ویران کرد این گلخانه را در عزا بنشاند او، شمع و گل و پروانه را بشکند دستی که هتک حرمت این خانه کرد شیعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه کرد سالگرد تخریب بقیع خدمت آقا بقیة الله العظم تسلیت باد التماس دعا

محفل69

در روضه های آل عبا قد کشیده ام این خانواده را ز ازل برگزیده ام همچون کبوتری که به دنبال دانه است هرجا که روضه ای شده بر پا پریده ام سلام.../ جلسه ی هفتگی جمعه ی گذشته آمادست برا دانلود.../ یه مطلبم گذاشتم"دغدغه های یک هیئتی انقلابی".../ جان امام حسین وقت بذارید بخونید.../ نظرتونم در باره ی مطلب حتماً بگید ../ یا علی مدد.../ التماس اشک

مصطفی

سلام زیبا بود یا علی مدد

دوسدارشهدا

سلام و دعا برای موفقیت روزافزون شما ممنون که بهم سر زدید،من لینکتون کردم یا حسن