نقش زنان در بیداری اسلامی

در مقابل دختر گریزی که باعث سرشکستگی و خجالت مردم جاهلیت بود، پیامبر اعظم می فرمایند:" کسی که دختری داشته باشد و او را نیک تربیت کند و از نظر علم خوب تعلیمش دهد، همانا چنین دختری مانع رسیدن آتش جهنم به والدین خودخواهد بود".(2)

اوج شخصیت انسانی زن آنگاه نمایان می شود که حضرت مهدی (عج) به عنوان منجی عالم بشریت یک زن را مقتدای خویش قرار می دهد: "فی ابنه رسول الله لی اسوة حسنة": دختر پیامبرخدا (ص)،فاطمه زهرا (ص) برای من الگویی نیکوست. (3)

نقش زنان در جامعه

در روایات آماده شدن افراد جامعه برای پذیرش حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) به عنوان یکی از شرایط ظهور ذکر شده بدون تردید سخن از این نسل مؤمن و آماده، بدون هنرنمایی و ایفای نقش زنان به عنوان تربیت کنندگان این نسل، سخنی گزاف و دور از واقعیت خواهد بود.(4)

از آنجا که رسالت زن منتظر زمینه سازی برای عصر ظهور است، می بایست شناخت کافی از دوران پس از ظهور کسب نماید تا در پرتو آن پلیدی های کنونی اجتماعی را بیشتر شناخته و به حرکت خویش جهت تحقق دوران امید آفرین، انگیزش بخش و سراسر امن و آسایش عصر ظهور، شتاب بخشد.(5)

اگر بخواهیم زمینه های انسانی ظهور منجی عالم بشریت را فراهم آوریم تا نارسایی های همه جوامع و به ویژه جامعه اسلامی، توسط امام قائم (عج) برای همیشه خاتمه یابد، ایجاد جامعه ای صالح، یکی از ضروریات این آرمان محسوب می شود که اهتمام به آن، تکلیف همه مسلمانان می باشد.

واضح است که این وظیفه، شامل بانوان - به عنوان مربیان منابع انسانی جامعه اسلامی- نیز خواهد بود به فرموده مقام معظم رهبری "اینکه رسول اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) می فرماید: من اصبح لا یهتم بأمور المسلمین فلیس بمسلم، مخصوص مردان نیست. زنان هم نسبت به امور مسلمانان و جامعه اسلامی و امور جهان اسلام و همه مسائلی که در دنیا می گذرد، احساس مسئولیت می کنند و اهتمام نمایند؛ چون وظیفه اسلامی است"بنابراین اگر انتظار فرج، تلاشی پویا برای فراهم نمودن زمینه های مردمی قیام حضرت حجت (عج) باشد، اجتماعی کردن زن منتظر، ضرورتی اجتناب ناپذیر به نظر می آید.(6)

نقس زنان در بیداری اسلامی

اگر زنان منتظر همچون سدّی محکم در مقابل برنامه های تهاجمی دشمن بایستند و طوفان حوادث و تهاجمات سهمگین، ذره ای در آنان تزلزل ایجاد نکند، بخش اعظمی از نقشه های دشمن، نقش برآب خواهد بود و اهداف آنان تحقق پیدا نخواهد کرد. تجربه تاریخی این مسئله را تأیید می کند که در جامعه ای زنان در مقابل ستمگران ایستاده اند، جز شکست و نابودی، ارمغان دیگری نصیب چپاولگران نگردیده است.(7)

نکته مهم که باید به آن توجه شود، زنان باید هم دل یک صدا باشند تا بتوانند دست نشانده های استکبار جهانی در کشور خود بیرون را کنند و یک حکومت اسلامی به وجود آورند،کاری که کشور ما در 32 سال پیش کرد و نباید مکر و حیله دشمنان را برای تفرقه اندازی فراموش کرد.

نکته پایانی این که ویژگی منتظران "لا یملون من الحرب" از مبارزه با دشمنان خسته نمی شوند (8) و اهل نبرد و مبارزه در مقابل دشمنان هستند.

........................................

منابع:

1- زن منتظر، ص 22
2- کنزالعمال، ج 16/452
3- زن منتظر، ص 23
4- همان،ص 25
5- همان، ص 154
6- نشریه امان شماره 29، ص 42
7- زن منتظر، ص 165 
8- بحارالانوار، ج 60، ص 216

/ 17 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کوروش

دستت درد نکنه بسیار از مطالب وبلاگت استفاده کردم من دانشجو طراحی سایت هستم اگه خواستی سایت بسازی یه سری به وب سایتم بزن و باهام تماس بگیر

بخرش

من تو چند تا از درسای اصلییم افتادم، اما دوستم تمام واحداشو با نمره عالی پاس کرد، حالا اون يه مهندس نرم افزار موفّقه تو شركت مايكروسافت، امّـــا من از مال دنیا... . . همین یه شرکتِ مايكروسافت رو دارم..!! "بيل گيتس"..!! به من سر بزن مطمئن باش پشیمون نمی شی... اگه خوشت اومد لینکم کن بی منت اگه نخواستی هم که اشکالی نداره ...

matin

اگر مايل به تبادل لينك هستيد به سايت من سربزنيد موفق باشيد

احمدابهری

سلام. با احترام به پایگاه اشعار آیینی اقای علی رضا خاکساری دعوتید .التماس دعا

سجاد شاکریـ

به وجود تو امام حسن عسکری (ع) است که به کنعان دلم یوسف زهرا (س) دارم .. . . عید مبارک [گل]

نسیم سبز

زمین را بیارایید و ثانیه ها را در عطر شکوفه های عشق بپیچید. هلهله کنید و پای بکوبید که اینک، یازدهمین فصل کتاب شیعه با دست های سبز مردی از تبار ملکوت، ورق می خورد ولادت امام حسن عسکری(ع) مبارک باد . . . سلام به دوست عزیز و خوبم ممنونم از حضور با صفاتون

مائده ...

با عرض سلام وخدا قوت ممون از مطلب مفیدتان... بسیار استفاده شد. خدا واقعا همه اقشار جامعه ما را اصلاح فرماید. یا مهدی

آلاله

از دامن زن مرد به معراج رود ماندگار شده است اتفاقا دیشب در مورد انقلاب لیبی داشتند زنان جامعه صحبت می کردند نشان می داد این انقلابشون فقط به خاطر حضور زنان هست که تدوام داشت و گفتند تا گرفتن حق ادامه می دهند توی هر جامعه ای که اگر بخواهند شکستش دهند دسیسه ی غرب اول برای زنان نقشه می کشند ای کاش در یک خانواده به دستورات پیامبر گوش بدهند و دختران را ارزش بذارند تا دختر جامعه از دامن خانواده گریزان نشود

محمد حسین

آمریکا خواهان قدرت مطلق است http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7996