فاطمه (علیهاالسلام) تجلی تمام زنان مقدس قرآنی بر اساس آیه مباهله

گروهی از نصاری از نجران برای مناظره درباره اسلام و ادعای پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) نزد ایشان آمدند. سرانجام کار برای اثبات حقانیت یکی از دو طرف به آنجا انجامید که هر دو گروه در برابر خداوند دعا کنند تا لعنت و عذاب خدا بر دروغگویان و منحرفان از حق نازل شود. وقت خاصی معین شد. در روز موعود مردم جمع شدند، در حالی که هنوز بر مسیحیان نجران معلوم نبود که پیامبر (صلی الله علیه و آله) چه کسانی را برای مراسم دعا و مباهله حاضر می کند.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) پیش آمد در حالی که علی، حسن، حسین و فاطمه زهرا (علیهم السلام) را با خود می آورد. بدین سان پیامبر صحنه پر شکوهی آفریده بود. مسیحیان نجران چون حالت پیامبر و اهل بیتش (علیهم السلام) را دیدند لرزه بر اندامشان افتاد و به رایزنی با پیشوای خود، اسقف ابا حارثه پرداختند. بزرگ آنان گفت:

«من چهره هایی را مشاهده می کنم که اگر لب به دعا و نفرین بگشایند و بخواهند کوهی را از زمین برکنند آن کوه را متلاشی کرده، برمی دارند. سوگند به مسیح که اگر آنان لب به نفرین ما بگشایند برای ما خانواده و مال و منالی باقی نخواهد ماند».

پس آنان را از مباهله باز داشت. لذا نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله) شتافتند و گفتند:

«ای ابوالقاسم! از ما بگذر، خداوند از تو بگذرد». سپس شرایط پیامبر را پذیرفتند و به نجران باز گشتند.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) اعلام داشت: اگر آنان برای مباهله پیش می آمدند مسیحیان نابود می شدند(1).

«فَمَنْ حَآجَّکَ فیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَآءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ اَبْنَآءَنَا وَاَبْنَآءَکُمْ وَنِسَآءَنَا وَنِسَآءَکُمْ وَاَنْفُسَنَا وَاَنْفُسَکُمْ...(2)»

پس هر کس که با تو درباره عیسی بعد از آنکه با تعالیم وحی بر احوال او آگاهی یافتی، به مجادله برخیزد [و سخنان و ادعای تو را نپذیرد[ بگو پیش آیید تا ما با فرزندانمان و شما با فرزندانتان، زنانمان و زنانتان و نفسهایمان با نفسهایتان در پیشگاه خداوند دعا و نفرین نموده تا لعنت و عذاب خدا را بر دروغگویان و حق گریزان قرار دهیم.

دانشمندان اهل سنت در مصادر متعدد روایی و تفسیری اذعان کرده اند که مراد از «ابنائنا» (فرزندان ما [پیامبر]) حسن و حسین (علیهماالسلام)، «انفسنا» (نفس های ما [پیامبر]) علی علیه السلام و «نسائنا» (زنان ما) فاطمه زهرا (علیهاالسلام) است(3).

این آیه بعد از آنکه برهانهای منطقی و قیاسهای عقلی پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) برای گروه مسیحیان نجران سودی نبخشید و همچنان به مکابره و انکار خود ادامه دادند نازل شد، و به پیامبر فرمان داد به برهان مشاهده که بالاترین براهین است رو آورد.

برهان مشاهده در حقیقت استمداد از قدرت مطلق و لایزال الهی برای ذلیل ومنکوب کردن طرف باطل با نزول عذاب بر آنان و اعزاز و سرافرازی طرف حق به طور عینی و قابل مشاهده است. ارزش این برهان هرگز قابل مقایسه با برهانهای نظری نیست؛ چرا که برهان مباهله حس، عقل و دل هر سه را با هم به کار می گیرد و توسط هر سه منبع، ادراک جان آدمی تصدیق می شود.

برهان مباهله قبل از اثبات ادعای حق و ابطال پندار باطل، جلالت، عظمت، رفعت، روحانیت و کمال تقرب طرف حق را که پیروز میدان مباهله اند ثابت می کند.

برهان مشاهده مباهله در حقیقت خدا را در طرف حق و شیطان را در طرف باطل متجلی می سازد و اثبات می کند این تجلی خاص زمان مباهله نیست، بلکه امری دائم و ابدی است.

بنابراین پیام آیه مباهله چیزی بالاتر و وسیع تر از اقناع اهل نجران و اثبات حقانیت دعوی پیامبری رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) بود. آیه علاوه بر این پیام، مسیر استمرار پیامبری رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را اعلام و ترسیم می نماید.

در واقع اگر هیچ آیه دیگری برای نشان دادن عظمت و رفعت مکان اهل بیت [علی، فاطمه و حسنین (علیهم السلام) ] و مسیر و طریق استمرار دین خدا و رسالت پیامبر (صلی الله علیه و آله) جز همین آیه نبود برای اهل بصیرت کفایت می کرد.

تعبیر «نسائنا» از حضرت فاطمه و «انفسنا» از علی (علیه السلام) در حالی که یک زن و یک مرد بیشتر نبودند و تعبیر «ابنائنا» از حسن و حسین (علیهماالسلام) در حالی که دو فرزند بیشتر نبودند فقط ناشی از رعایت اصول و مبانی زیبایی لفظی نیست. چنان که از جنبه های عاطفی و خانوادگی سرچشمه نمی گیرد، چرا که پیامبر (صلی الله علیه و آله) در امر رسالت هرگز گرفتار عواطف خانوادگی نبود، لذا بعد از بعثت نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله) غریبه هایی چون سلمان خویشاوند و نزدیکانی چون ابولهب غریبه شدند. هم انتخاب آنان به عنوان طرفِ پیامبر در مباهله به امر پروردگار بود و هم تعابیر یاد شده درباره آنان از سوی خداوند متعال بود؛ زیرا این تعابیر در وحی الهی قرآن قرار دارد و پیامبر (صلی الله علیه و آله) نیز اعلام داشت:

«اگر خداوند در روی زمین بندگانی گرامی تر از علی، فاطمه، حسن و حسین سراغ داشت که من با آنان مباهله کنم، هر آینه با آنان به صحنه مباهله می آمدم، اما خداوند مرا امر کرده که همراه اینان مباهله نمایم»(4).

تعبیر نسائنا از فاطمه علیهاالسلام

در آیه مورد بحث، خداوند از فاطمه زهرا (علیهاالسلام) به عنوان «نسائنا» (زنان ما) یاد کرده است. درباره علت اینکه از فاطمه (علیهاالسلام) که یک زن بیشتر نبود با صیغه جمع نساء (زنان) یاد شده، روایات متعددی وجود دارد و مفسران سخنان فراوانی گفته اند.

این تعبیر شگفت خداوند از فاطمه که با زبان پیامبر (صلی الله علیه و آله) «زنان ما» صورت گرفته حاوی یک پیام بزرگ درباره شأن آن بانو برای بشر و تمام خداباوران است.

آن پیام این است که فاطمه زهرا علیهاالسلام سمبل و مظهر ویژگیهای تمام زنان مقدس از گذشته و هم عصر او و آینده است.

فاطمه علیهاالسلام اگر چه یک زن است، اما در واقع، دارنده ویژگیهای تمام زنان نیک عالم است.

 علت و راز این تعبیر، آن است که حضرت فاطمه مظهر تجلی خوبیها و شخصیت الهی زنانِ قرآنی چون حوا، آسیه، یوکابد، سارا، هاجر، رحمت، حنه، الیزابت، مریم، بلقیس، صفورا، و خدیجه بود و تقدس همه آنها در ایشان جمع بود.

این زنان گویا دارای روحی واحدند که در فاطمه پیامبر (صلی الله علیه و آله) متجلی شده است، لذا تمام آنها منسوب به پیامبرند؛ زیرا فاطمه (علیهاالسلام) منسوب به اوست. از همین رو قرآن از زبان پیامبر از فاطمه (علیهاالسلام) به «زنان ما» تعبیر نمود.

منابع و مآخذ

1. آلوسی بغدادی، محمود. روح المعانی فی تفسیر القرآن العظیم، بیروت، دار احیاء التراث العربی.

2. ابن حنبل، احمد بن محمّد. المسند، مصر، دارالمعارف، 1368ق.

3. ابن کثیر، ابوالفداء اسماعیل. قصص الانبیاء، بیروت، دار احیاء التراث العربی، 1402ق.

4. امینی، ابراهیم. فاطمه زهرا بانوی نمونه اسلام، قم، شفق.

/ 8 نظر / 11 بازدید
جشنواره وبلاگ نویسی آخرین امید

سیله به اطلاع کلیه وبلاگ نویسان مهدی یاور می رساند که ثبت نام دوره چهارم حلقه وصال از تاریخ 92/7/1 آغاز و تا پايان آبان ماه ادامه دارد و شما مهدی یاوران عزیز می توانید پس از عضویت در این حلقه کار خود را با محوریت موضوعات زیر آغاز کنید: 1. خانواده و تربیت مهدوی 2. اتصال بیداری اسلامی به مهدویت 3. موضوع آزاد مهدوی: امید و انتظار، راه های دوستی با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

شهید من

سلام. فرارسیدن ایام عزاداری سالار شهیدان را تسلیت عرض میکنم. "کفن است، یک کفن از هفتاد و دو کفن در دست امام باقی مانده بود که امام به سمت من آمد و آن را به دست من داد و گفت : این هم برای تو..." به روزم یاعلی

مرواریدهای سرخ

سلام گرامی از آن خوشم که شدم نوکر سرای حسین منم غلام کسی که بود گدای حسین دو چشم داده خداوند تا که گریه کنم یکی برای حسن آن یکی برای حسین یقین که آتش دوزخ حرام گردیده به جسم آنکه بود یار آشنای حسین برای بخشش کوه گناه یک راه است بریز قطره ی اشکی تو در عزای حسین کبوتر دل عشاق هر شب جمعه نشسته است روی گنبد طلای حسین خدا کند که شبی زائر حرم گردیم و جان دهیم همان شب به کربلای حسین به گوش جان تو اگر بشنوی هنوز آید ز زیر نیزه و تیغ و سنان صدای حسین ×××××× بـــار الــهــا! أجـــــلم را به تأخــیر انداز چندروزی است دلـــم تنگ مـــحــــــــرم شده است.... به وبلاگ ماسربزنید التماس دعا

پرده اسرار

سلام همسنگر به روز هستم تشریف بیارین ایام شهادت ابا عبدالله الحسین رو خدمتتون تسلیت میگم اللهم الرزقنا کربلا

جشنواره وبلاگ نویسی آخرین امید

بدینوسیله به اطلاع کلیه وبلاگ نویسان مهدی یاور می رساند که ثبت نام دوره چهارم حلقه وصال از تاریخ 92/7/1 آغاز و تا پايان آبان ماه ادامه دارد و شما مهدی یاوران عزیز می توانید پس از عضویت در این حلقه کار خود را با محوریت موضوعات زیر آغاز کنید: 1. خانواده و تربیت مهدوی 2. اتصال بیداری اسلامی به مهدویت 3. موضوع آزاد مهدوی: امید و انتظار، راه های دوستی با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرم ثبت نام دوستان شرکت کننده در این طرح موظفند لوگوی جشنواره یا لینک سایت جشنواره آخرین امید به نشانی http://akharinomid.ir را در وبلاگ خود قرار دهند در غیر اینصورت از داوری جشنواره حذف خواهند شد. پس از ثبت نام، كليه موارد مذكور در معيارهاي ارزيابي و آيين نامه داوري را مطالعه فرمايند.

علی

سلام السلام علیک یا ابا عبدالله

حرف تو

سلام تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو" " فاطمه (علیهاالسلام) تجلی تمام زنان مقدس قرآنی بر اساس آیه مباهله " با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/17848 در این سایت انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت حرف تو به شما: "امام خامنه‌ای (حفظه‌الله): عاشورا درس می‌دهد که جبهه‌ی دشمن با همه‌ی توانایی‌های ظاهری، بسیار آسیب‌پذیر است." یا علی

ایلیا آوینی

آیت الله بهجت(ره): در خلوتمان با خدا، تضرعاتمان، توبه مان، نمازهایمان، عباداتمان، مخصوصا دعای شریف"عظم البلاء وبرح الخفاء را بخوانیم، از خدا بخواهیم صاحب کار را برساند. حالا اگر رساند، با او باشیم، اگر نرساند، دور نرویم از کنار او از رضای او دور نرویم. او می بیند، او می داند حرف هایی که ما به همدیگر می زنیم. التماس دعای فرج[گل][گل][گل]