زنی که نامش در زیارت ناحیه مقدسه می‌درخشد

تاریخ کربلا یکی از محکم‌ترین و استوارترین بدنه‌های گذشته تشیع است. روزهایی که به واسطه خون شهدای اسلام در صفحات اذهان پاینده شده و نسل به نسل به آیندگان منتقل می‌شود.

به شهادت تاریخ، نامش بحریه بنت مسعود الخزرجی است؛ همسر جناده بن کعب انصاری، از شهدای دشت کربلا. نامش را جناده بن حرث هم نوشته‌اند که از طایفه خزرج بود و چون پسر نوجوانی به نام عمرو داشت او را ام عمرو می‌گفتند.

ام عمرو به همراه همسرش جناده بن کعب و پسر نوجوانش عمرو از همان منزل آغازین در مکه به کاروان حسین بن علی «علیه السلام» پیوست. او همسر و فرزندش را در کربلا فدایی امام زمانش کرد.

پس از آنکه جناده در روز عاشورا به شهادت رسید، او پسر نوجوانش را آماده میدان کرد و برای دفاع از حسین بن علی «علیه السلام» به سمت دشمن فرستاد.

زمانی که عمرو بن جناده خواست به میدان رود، امام حسین (ع) فرمود: پدر این جوان کشته شده. شاید مادرش راضی نباشد که به میدان رود. در این هنگام عمرو به امام چنین پاسخ داد: مادرم دستور داده که به میدان بروم و لباس جنگ بر من پوشانده است و او به شهادت من در راه امام زمانم راضی و خشنود است. سپس به میدان رفت و با آنکه در سنی حدود 11 سالگی بود، در دفاع از حسین بن علی «علیه السلام» به شهادت رسید.

سپاه شمر سر عمرو را از تنش جدا کرده و به سواری دادند. سوار بر اسب تاخت و به نزدیکی مادر عمرو رفت و سر پسر را جلوی ام عمرو انداخت.

ام عمرو سر پسر نوجوان خود را برداشت و گفت: چه نیکو جهاد کردی پسرم، ای شادی قلبم! ای نور چشمم! و سپس سر را با قدرت به طرف دشمن پرتاب کرد. سر نوجوان شهید خانواده جناده به مردی از سپاه شمر خورد و او را از پای در آورد.

بعد از آن بحریه به سراغ خیمه رفت و عمود خیمه را برداشت و به سپاه شمر حمله کرد تا به وسیله عمود خیمه با آنان بجنگد. در این هنگام امام حسین «علیه السلام» که از قصد ام عمرو آگاه بود، مانع او شد و او را به خیمه زنان برگرداند. نام این بانوی عاشورایی در زیارت ناحیه مقدسه آمده است.

بحریه از همان آغاز سفر که فهمید امام زمانش لباس احرام را بیرون آورده و لباس رزم پوشیده، خانواده‌اش را به راه امام فراخواند؛ بی‌آنکه چون و چرایی بکند و اتمام حج را بهانه نماید. او از اولین منزل همراه کاروان امام شد و منزل به منزل در مسیر کربلا به پسرش درس دفاع و اطاعت محض از ولایت را آموخت. او همسرش را به شهادت تشویق می‌کرد و خون او را در راه دفاع از حسین بن علی «علیه السلام» مایه شرافت و آبروی دنیا و آخرتش می‌دانست.

او همسر و مادر شهید است؛ شهیدانی که تاریخ جاودانه کربلا را رقم زدند

و نامشان تا ابد در زمره عاشوراییان می‌درخشد.

و نام او به پاس این فداکاری‌ها بر بلندای زیارت ناحیه مقدسه می‌درخشد...

پی‌نوشت‌

1.    با اندکی اقتباس از لهوف
2.    زنان عاشورایی
3.    کافی، ج2، باب حب الدنیا

/ 43 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسیم سبز

به خاطر بسپاریم که ، همراهی خدا با انسان مثل نفس کشیدن است ؛ آرام، بی صدا، همیشگی ...

فرآق یآر

بــاز دگر بـاره رســیــد اربـعـیــن / جوش زند خـون حـسـیـن از زمیــن شـد چـهـلـم روز عــزای حـسـیــن / جــان جــهــان بـــاد فدای حـسین . . . با مطلب جدید به نآم : اربـعیـن [ یـآ حــسین ]آپم منتظر حضور گرم شمآ هستیم یآ حسین [گل]

amin

سلام با تو میگویم!!!!!! اللهم عجل لولیک الفرج منتظر حضور گرمتون و نظر سازندتون هستم التماس دعا در پناه حق

نسیم سبز

دستی به دعا تا فرج فرداییم ما منتظر صبح شب یلداییم امسال خوشی یلدای ما عشق و یاد حسین است

ثریا

سلام و خوش به سعادت این زن. مطلب خوبی بود استفاده بردم[گل] شب يلدا قدم آرام بردار كمي هم احترام ما نگه دار تو ميبيني ربابم غصه دار است- بني هاشم هنوزم غصه دار است- صداي العطش در گوش مانده- بدن ها بي كفن هر گوشه مانده- شب يلدا تو هم چله نشين باش- سيه پوش غم سلطان دين باش[گل][خداحافظ]

ثریا

راستی بروزم تشریف بیارید[خداحافظ]

از یاد رفته

میگن خدا جوانی را دوست دارد که جوانهی نمی کند :D

یه چشم به راه / یه دلتنگ

با سلام و سپاس با پادکست دست های بسته به روز هستیم نکات مهمی در باب انتظار در آن بیان شده که شنیدن آن را به شما و همه عزیزان پیشنهاد میکنیم اللهم عجل لولیک الفرج یا امیرالمومنین علی [گل]

میلاد

سلام.آماده تبادل لینک با شما هستیم در صورت تمایل به ما خبر دهید.ممنون