زندگی به سبک مهدوی

بطور کلی ما با جهان خارج 3 نوع ارتباط داریم:

1- طبیعی

2- شناختی یا معرفتی

3- رابطه عاطفی ما با جهان بیرون.

اولین رابطه کودک با جهان خارج :

1- طبیعی 2- کم کم رابطه شناختی به وجود می آید 3- گریه کردن، خندیدن (رابطه عاطفی) انسان که بالغ بر عواطف و اندوخته هایش افزوده شد. اگر این احساس در او به وجود آمد که می تواند از عهده کارهایش برآید. دیگر نیازی به دین، خدا و... ندارد. این در ادبیات دینی احساس کاذب می باشد.

اگر احساس استغنا بکند، اساساّ هیچ گاه دیندار نمی شود.

اگر دیندار شود: 1- منافق می شود 2- از دین برمی گردد 3- به دین آسیب می رساند.

اگر احساس کمبود کند که داشته ها، سرمایه های او فایده ای ندارد، یک نوع فقر را احساس می کند در این هنگام احساس نیاز به دین در او ایجاد می شود. مثل هنگامی که انسان به مرگ نزدیک می شود بالاترین احساس فقر را می کند و متوجه خدا میشود و احساس استغنا از او جدا می شود.

در نتیجه، ریشه بی دینی در احساس استغنا کاذب فرد می باشد و ریشه دینداری در احساس فقر می باشد.

جریان تحول چگونه در زندگی انسان ایجاد می شود؟ میزان با پیغمبر آورده می شود. پیامبر می آید و می گوید جوری که شما زندگی می کنید درست نیست.

اولین کار پیامبر، آسیب شناسی و دومین کار ویژه پیامبر اینکه راهکار اصلاحی میدهد. روشهایی که پیامبر می داند، جایگزین روشهای ناپسند گذشته میشد. سبک زندگی دینی مطابق با فطرت ما می باشد  و سبک زندگی غیر دینی در تضاد با فطرت ما می باشد. انسان به هر روشی نمی تواند زندگی کند، باید کارهایی که هماهنگ فطرتش را انجام میدهد.

مشکل تربیت غیر دینی این است که هم به ما ضرر میزند و هم به آنچه باید به آن برسیم ما را نمیرساند.

دین چیزی نیست که همیشه با ما باشد و انسان تا آخر عمر مؤمن باشد. دین یک ماهیت سیال است باید حفظ شود و تا زمانی ما مسلمان هستیم که به شیوه های دین عمل کنیم. مسلمان کسی است که تسلیم اراده الهی باشد و به آن عمل کند. وقتی عمل نکند، هیچ فرقی با غیر مسلمان ندارد.

نگاه جدید به مسأله انتظار با توجه به تربیت مهدوی: ما فکر می کنیم همه انسانهایی که در عصر غیبت هستند منتظرند. انتظار یک کیفیت خاصی از زندگی در عصر غیبت میباشد.

بزرگترین مشکل در زمان غیبت این است که انسانها هویت دینی دارند اما سبک زندگی آنها دینی نمی باشد.

زندگی ایده آل در عصر غیبت با انتظار محقق می شود وقتی که انتظار ما متناسب با شیوه زندگی دینی باشد.

دین 3 لایه دارد:

1- همان چیزی که خدا به پیامبر(ص) داده خالص و ناب می باشد.

2- شرح و تفاسیر علما از دین می باشد. ممکن است چیزهایی بگویند که در دین مورد اول نباشد.

3- همینی که که در دست من و شما می باشد(دین عمومی) ما چون اساساّ تشنگی نداشتیم و این موهبت به ما رسیده نمی توانیم این را درک کنیم و دین ما تقلیدی است. مسأله اساسی این است که این تشنگی را در خود تقویت کنیم. من عاقلانه تصمیم می گیرم که این دین را انتخاب کنیم و به آن عمل کنیم.

دو سبک زندگی داریم که با دین فرق دارد:1- سنتی 2- مدرن.  مشکلی که هست این است که ما یا درون سبک سنتی هستیم یا مدرن که باعث می شود که دیندار نشویم و با دین در تعارض باشیم.

یک عقلانیت داریم که نگاه کلی ما را شکل می دهد. در غرب تنوع زندگی فوق العاده می باشد چرا این اتفاق افتاده ؟ چون فکر می کنند در یک بازه زمانی محدود می توانند زندگی کنند و بعد از آن چیزی ندارد. بنابراین تا می توانند باید لذت ببرند. ولی در شرق، مسلمانان فکر می کنند که این زندگی گذرا می باشد و باید برای بعد ذخیره کنند، بنابراین به تنوع زیادی احتیاج ندارند.  

                                                               گزیده ای از سخنان استاد آیین

/ 18 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
...

امشب مولایمان عزادار است.. مادر جان! در بگشا به روی فرزندانت،‌اینجا کسی هیزم به دست ندارد …. السلام علیک ایتها الصدیقة شهیدة...

hamed

سلام . افتخار بدید با ما تبادل لینک کنید . www.amuzesh-sara.com

رضا

بسم رب المهدي سنگين تر از هميشه غمي روي سينه ام خيلي دلم براي دو خط روضه لك زده انگار وقت روضه مادر رسيده باز دردي كه زخم هاي دلم را نمك زده حالا رسيده لحظه درهم شكستن بغضي كه در گلوي من است و ترك زده در روزهاي سخت همين فاطميه است شايد خدا دو چشم مرا هم محك زده از آن شبي كه سوخت در خانه؛ شعله اش آتش به فرش و عرش و زمين و فلك زده آتش شراره هاي خودش را كنار در بر بال زخم خورده آن شاپرك زده بانوي آسماني اين خاك را؛ عدو آخر چرا خدا؟ به چه جرمي كتك زده؟ طومار رنج نامه زهراست از ازل داغي عجيب بر دل انس و ملك زده سيد رضا والا شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) تسلیت باد.

رضا

سلام نگاه منتظر اینجا مدینه است که جز مردم اش کسی آتش به آشیان پرستو نمی کند وقتی که بیت وحی پر از شعله می شود دیگر لگد که رحم به پهلو نمی کند اینجاست مادری که قریب دو ماه و نیم از زخم شانه ، شانه به گیسو نمی کند

سیدعلی اسلامی

شب است و گوهری خفته به تابوت از این غم کل عالم گشته مبهوت شب است و عالمی اندر غبار است دل شیعه بسی اندوه بار است شب است و یک گلِ پهلو شکسته گل دیگر در این ماتم نشسته شب است و مه نهان از دیده ها شد که بغض خفته ی عالم رها شد شب است و روح و جان از مرتضی رفت ببین ظلم و تباهی ، تا کجا رفت شب است و سینه ای پر سوز و آه است درِ بیت علی ، از چه سیاه است شب است و دخت طاها ، جان سپرده ازآن ضربت که از ، بیگانه خورده شب است و کودکان غم ناله دارند به روی چشم و گونه ژاله دارند شب است و گریه هاشان بی صدا شد که لرزان زین عزا عرش خدا شد شب است و شمع مادر گشته خاموش گرفته کودکان ، لیکن در آغوش شب است و خفته زهرا در دل خاک ملائک هم بخوانندش ، به افلاک شهادت بی بی دوعالم حضرت فاطمه زهرا (س) را تسلیت عرض میکنم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] التماس دعا و به روزم

فاطمه

سلام مطلب جالبی را نوشته بودید من بااین عقیده موافقم وخیلی ها را می شناسم که هدفشان جمع آوری ذخیره برای دوران پیری است درحالیکه اندوخته آنان مادی است نه معنوی اگر اندوخته شان معنوی می بود بهتر می بود

گلبرگ

خداکند که مرا با خدا کنی آقا زقید و بند معاصی رها کنی آقا......

نیلوفرآبی

بنام او... اللهم عجل لولیک الفرج سلام،ممنون که سرزدید!![گل] جالب بود!!!دستتون دردنکنه بابت مطلب مفیدتون... شمالینک شدید باافتخار تمام التماس دعا[لبخند]

رضا

دعا می کنم دستانت که وسعت آسمان و پاکی دریا و بوی بهار را دارد همیشه از حرارت عشق گرم باشد

رضا

اخوی محشر بود خدا قوت