313 فیلمی مهدوی از سینمای انگلستان

حجت‌الاسلام والمسلمین علی صدیقی پاشاکی معاون فرهنگی مصلای تهران و کارشناس مهدویت در گفت‌و‌گو با خبرنگار آیین و اندیشه فارس با بیان اینکه در حال حاضر اکثر فیلم‌های هالیوود به نوعی مباحث آخر‌الزمانی یا منجی گرایانه را به تصویر می‌کشند، اظهار داشت: هر چند که برخی از آنها صرفاً به اسم فیلم‌های آخر‌الزمان تقسیم‌بندی نمی‌شوند، منتها ممکن است که فیلم‌ها در برخی از سکانس‌ها به موضوع آخرالزمانی اشاره کوتاهی داشته باشند، مثلاً در یک فیلم خانوادگی، صحنه‌هایی از این فیلم را به این موضوع اختصاص می‌دهند، به طوری که بازیگر نقش اول یک دفعه خاطره‌ای به ذهنش می‌آید که این خاطره شاید پیرامون جنگ جهانی دوم است و خود به خود ارتباط خاص موضوعی را با مسئله نشان می‌‌دهند یا در فیلم‌های اجتماعی به نوعی آن را با مسائل هولوکاست درگیر می‌کنند.

فیلم 2012

وی با تاکید بر اینکه دشمنان از هنر و صنعت برای اجرای اهداف موعود ستیزی نهایت استفاده را می‌کنند، افزود: اکنون بحث آخرالزمان یا منجی‌گرایی به عنوان بزرگترین چالش برای هالیوود مطرح است، لذا از آنجایی آمریکایی‌ها داعیه رهبری جهان را در آخرالزمان در سر می‌پرورانند، در همین راستا در اغلب فیلم‌های هالیوود به نابودی زمین نیم نگاهی داشته است، به طور مثال نابودی زمین در فیلم 2012 به تصویر کشیده شده است که آمریکا به عنوان منجی جهان معرفی شده است، همچنین در فیلم 300که ظاهراً فیلم تاریخی است به شکل غیر مستقیم درگیر مباحث آخر الزمانی است هر چند که به ظاهر روایت فرا تاریخی دارد.

فیلم جن‌گیر و القای نابودی دجال توسط آمریکا

فیلم 2012 و نجات جهان توسط بودیسم!

حجت‌الاسلام صدیقی ابراز داشت: به طوری که برخی از سکانس‌ فیلم‌های هالیوودی تداعی مسائل مهدوی است، در فیلم 300 سکانسی را نشان می‌دهد که نوجوانی توسط مردی سوار بر یک اسب سفیدی که عمامه به سر در هاله‌ای از غباری می‌آید، سرش قطع می‌شود و در صحنه‌ای دیگر خارج می‌شود، این در ذهن مخاطب، چیزی جز تداعی مسئله مهدویت نیست! یا در فیلم «جن‌گیر» که در فضای تاریخی سیر می‌کند، گروهی از باستان‌شناسان را در عراق نشان می‌دهد که طی اکتشافات‌ خود به مجسمه‌ای برخورد می‌کنند که با پیدا شدن این مجسمه روح شیطان از عراق آزاد می‌شود و به جلد دختر آمریکایی نفوذ می‌کند و او را آزار می‌رساند که در نهایت، کشیش آمریکایی موفق می‌شود، دختر را از بند شیطان رهایی بخشد! پس در فیلم این گونه به مخاطب القا می‌کند که در واقع این آمریکایی‌ها هستند که فتنه دجال را خاموش می‌کنند!

وی ادامه داد: سیاست کلی دولت آمریکا در حوادث اخیر به خصوص بیداری اسلامی این است که هجمه‌ گسترده‌ای نسبت به مبانی مهدویت داشته باشد و بر اساس سیاست‌های خود، مسائل آخرالزمانی و منجی باوری را پیش ببرد، لذا در فیلم 2012 می‌بینیم که پایان دنیا را غیر از آنچه که ادیان در نظر گرفتند، در نظر می‌گیرد؛ یعنی دنیا توسط کسانی نجات پیدا می‌کند که در زیر لوای دینی چه اسلام، مسیحیت و حتی یهود قرار ندارند! و این تفکر

«دالایی لاما» که هم‌پیمان آمریکا و مخالف دولت چین است، عامل نجات دنیا خواهد بود و به طور مستقیم هجمه‌هایی را به مسئله مهدویت مبذور می‌دارد، این در حالی که مسلمانان اعتقاد دارند، امام مهدی(عج) همان منجی خواهد بود که دنیا را نجات می‌دهد، آن هم در شکل یک پروسه دیگر، نه پروسه تخریب عالم! خوب مشخص است که ایالت متحده آمریکا از هالیوود به عنوان ابزاری برای از بین بردن این نوع تفکر استفاده می‌کند.

هالیوود و تبلیغ بودیسم در راستای لیبرال دموکراسی آمریکایی

مرد عنکبوتی

این کارشناس مهدوی با اشاره با فیلم‌هایی نظیر «مرد استخوانی» و «مرد عنکبوتی» خاطرنشان کرد: در این فیلم‌ها ‌نگاه منجی را نگاهی تخیلی و شیطان‌صفتانه قرار می‌‌دهد، به طوری که موجوداتی مثل عنکبوت که تجسم‌ شیطان هستند- شیطان را با موجوداتی مثل بز، عنکبوت، عقرب و مار نشان می‌‌دهند- منجی مردم معرفی می‌کنند، یعنی اینکه تفکر مهدوی در عالم آنها رنگ ندارند، ‌بلکه منجی از منظر آنها از نیروهای شیطانی استفاده می‌کند یا در فیلم «شوالیه تاریکی» می‌بینید، آن شخصی که شهر را نجات می‌‌دهد، لباس گربه را بر تن دارد که همان تجسم شیطانی انسان است.

وی درباره تاکید هالیوود بر تبلیغ بودیسم در فیلم‌های آخر الزمانی، افزود: «بودا» یکی از ادیانی است که بیشتر از اومانیست غربی‌ها، انسان خدایی را ترویج می‌کند، چون در «بودا» خداوند، محور نیست و انتهای آن رسیدن به نیستی است؛ یعنی معاد و آخرت را زیر سؤال قرار می‌گیرد، لذا وقتی هالیوود به تفکر بودایی می‌پردازد، یعنی رسماً اعلام می‌‌کند که تفکر آخرت‌گرایی را قبول ندارند و معتقد به تفکرات آخر‌الزمانی است، تفکر آخر‌الزمانی؛ یعنی تفکری که به نابودی دنیا می‌انجامد! لذا تفکر «بودیسم»، نزدیکترین تفکر به لیبرال دموکراسی غربی‌ است، چرا که پایان دنیا از منظر آنها در پروسه‌ مادیات می‌‌گنجد که دیگر مباحث آخرتی جایی ندارد و این در واقع نقطه تقابل با مسئله آخرت الزمانی و مباحث مهدویت است!

پخش فیلم‌های ضد مهدویت از رسانه ملی

حجت‌الاسلام صدیقی پاشاکی با بیان اینکه پیش‌بینی سال 2012 توسط قبیله «ماهایا» در آمریکای مرکزی پایه‌گذاری شده بود، اذعان داشت: اما در فیلم 2012 از تفکرات بودایی استفاده می‌کنند، چون تفکرات آنها را بیشتر بر می‌تابد، از حیث تفکرات سیاسی و تفکرات اجتماعی‌ بسیار به اهداف آنها نزدیک است! لذا برای رسیدن به آمال‌شان از این تفکرات استفاده می‌کنند، البته از مطرح کردن آن ابایی هم ندارند، هر چند که در فیلم 2012 برخی دیگر از اندیشه‌ها را به تمسخر می‌گیرند، به طوری که در سکانسی، یک شاهزاده عرب را همراه همسرش نشان می‌دهد که با واکنش منفی حاضران در کشتی مواجه می‌شود که چرا باز دنیا در آینده باید شاهد مسلمانان باشد!

وی با ابراز تأسف از پخش فیلم‌های مغایر با مبانی اسلامی از رسانه ملی ادامه داد: اینکه در اغلب این فیلم‌ها تفکر منجی‌گرایانه را صورت مادی داده می‌شود، آن هم با سیاق آمریکایی یکی از غفلت‌هایی است که مسئولان دارند و برای جذب بیشتر  مخاطب به پخش این فیلم‌ها روی می‌آورند، حال نوجوان و جوان ایرانی وقتی این فیلم‌ها را نگاه می‌کند، خود به خود از آن تأثیر می‌پذیرد، چرا که وقتی به نوجوان القا شود که به جز وجود این نیروها، نمی‌توان‌ دنیا را نجات داد و نیازی به وجود نیروی فرازمینی نیست!، چه انتظاری باید از نسل جوان داشت.

پرداخت کوتاه به مسئله مهدویت در فیلم‌های ایرانی

«313» با کارگردانی شیعه انگلیسی، بهترین فیلم مهدویت در عصر حاضر است

بشارت منجی

ملک سلیمان نبی

یوسف پیامبر(ع)

معاون فرهنگی مصلی امام خمینی (ره) با ضعیف دانستن فیلم‌های تولیدی داخل کشور در خصوص مسئله موعود باوری و مهدویت، بیان داشت: هر چند که فیلم «ملک سلیمان نبی» اشاراتی به این موضوع دارد یا فیلم «بشارت منجی» به کارگردانی «نادر طالب زاده» نگاهی کوتاه به مقوله مهدویت داشته است یا فیلم «یوسف پیامبر(ع)»در چند سکانس نشان می‌دهد که حضرت یوسف نبی(ع) از وجود منجی و موعودصحبت می‌کند، اما باید توجه داشت با این چند سکانس تعریفی و محاوره‌ای صرف، نمی‌توان با هجمه فیلم 2012 و امثال آنها مقابله کرد.

وی با اشاره به فیلم 313 محصول 2008 انگلستان ادامه داد: یک فیلمی را دیدم که محصول انگلستان است، به عنوان «313» توسط یک کارگردان شیعی در لندن ساخته شده است، داستان درباره جوانی به نام «علی لیث» است، او که هنگام تولد، فرزند آخرالزمان خوانده شده، به‎عنوان نماد نسلی که ظهور امام زمان(عج) را درک خواهند کرد، معرفی می‎شود، وی در یک خانواده شیعی در لندن زندگی می‎کند. پدرش، او، مادر بیمار و خواهر کوچکش را رها کرده است، علی برای گذران زندگی به فروش مواد مخدر می‎پردازد، با نماز بیگانه است و از عقاید شیعی چیزی نمی‎داند.

اشاره به حوادث زمان ظهور در فیلم 313

هالیوود در عرصه موعود ستیزی به تولید مستند روی آورده است

این پژوهشگر عرصه مهدویت ادامه داد: مدیر مدرسه که به هوش و استعداد او مطمئن است، مجبورش می‎کند درباره امام مهدی(عج) یک مقاله تحقیقی بنویسد و او که در آغاز زیر بار نمی‎رود، طی حوادثی به این کار تن می‎دهد، چرا که به طور معجزه‎آسایی با یک عالم دینی به نام «محسن» آشنا می‎شود که گرچه معمم نیست، اما در نقش یک روحانی با مدارا و حوصله به ‎تربیت او پرداخته و به بهانه مقاله نوشتن، بسیاری از مشکلاتش را درمان می‎کند، علی در طول داستان چند بار با عدد «313» مواجه می‎شود، خواب‎های عجیبی می‎بیند و «شیخ محسن» او را به‎عنوان جوانی که به خاطر مأموریت‎های بزرگ انتخاب شده، برای آینده آماده می‎کند، در نهایت به دانشگاه می‌رود و پس از تحصیلات، مؤسسه امام مهدی(عج) را تأسیس می‎کند.

وی افزود: در پایان فیلم، صحنه‎ای را می‎بینیم از پخش خبر ویژه تلویزیون‎های خبری دنیا در مورد حوادث مکه مکرمه، تصاویر آشوب و اغتشاش در مکه را نشان می‎دهند و گزارش تصویری از کشته شدن نفس زکیه می‎گوید که از نشانه‎های ظهور امام زمان(عج)است که بعد از آن علی به همراه 313 نفر دیگر از مؤمنین دیده می‎شود که از نقاط مختلف دنیا پیرامون نوری (اشاره به وجود مقدس امام عصر) جمع شده‎اند و آماده یاریحضرت موعود(عج) هستند.

ضرورت جهاد فرهنگی در تولید مستند سازی مهدویت برای مقابله با شگرد جدید هالیوود
حجت‌الاسلام صدیقی پاشاکی با اشاره به اینکه کارگردان شیعی انگلیسی با کمترین امکانات سعی کرده است به بهترین وجه به مسئله مهدویت بپردازد، اظهار داشت: هر چند که این فیلم به صورت کلیشه‌‌ای و به نوعی ضعیف است اما می‌توان به عنوان کار مطلوب از آن یاد کرد، این در حالی است که خیلی بهتر از فیلم‌های ایرانی به مسئله آخرالزمانی پرداخته است، باید توجه داشت که هالیوود در رویکردی جدید بیشتر به تولید مستند روی آورده است و ما به این مسئله توجهی نداریم، لذا باید نیرو‌های هنری و فکری خود را برای فیلم‌های سینمایی، سریال‌ و مستند در خصوص آخرالزمان و هالیوود تقسیم بندی کرد تا بتوان برای مقابله با عرصه جدید مستند سازی هالیوود بهتر عمل کرد.

......................

گفت‌و‌گو از؛ آزاده لرستانی
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
اللهم عجل لولیک الفرج

/ 18 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sara

شهید محمد ابراهیم همت: خويشتن را در قفس محبوس مي بينم و مي خواهم از قفس به در آيم.سيمهاي خاردار مانعند.من از دنياي ظاهر فريب ماديات و همه آنچه كه از خدا بازم مي دارد متنفرم.[گل]

سربازکوچولوآقا

سلام همسنگر خدا قوت.مطلب بسیار خوبی بود،امیدارم درسایه آقا امام خامنه ای به قلم زدنت ادامه بدی به اميد صبح ظهور بــاولـایــت ، تــا شـــهــادت ، بـــا بـــصــیــرت بــاولـايـت زنـده ايـم ، تـازنـده ايـم ، رزمـنـده ايـم ياعلي

نسیم سبز

کاش می شد، اشک ریزان، بی قرارت همچو شمع شعله گیرم من بسوزم در جوارت همچو شمع ؛‌ شهادت باب الوائج را تسلیت عرض می‌کنم

نسیم سبز

ای ماه جماران که زهجرت چو هلالیم یکبار بر افروز و ببین ما به چه حالیم سر تا به قدم محنت و اندوه و ملالیم باید که بسوزیم و بگرییم و بنالیم رحلت جانسوز امام عزیز تسلیت

رسانه بیداری

سلام دوست عزیز . سر زدم واقعا جالبه راستی این فیلم 313 کی ساخته شده ؟ درخدمتیم . یا حق

میلاد (ما تا آخر ایستاده ایم)

سلام و تشکر بابت حضور جنابعالی در وبلاگ این حقیر متاسفانه هر چه ما در معرفی فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی کم کاری کرده ایم دشمنان ما در ترویج فرهنگ منحط غربی تلاش و کوشش نموده اند تا شاید اندک اندک به شبهات بیافزایند و در نهایت فرد مسلمان و خصوصا شیعه را خلع ایمان و خلع اعتقاد و خلع سلاح نمایند. بر ماست که هوشیار باشیم و با جنگ نرم دشمن به مقابله عملی بپردازیم. بنده به یک جمع بندی کلی در مورد کاندیداها و طرفداراشون رسیدم که قطعا در انتخاب گزینه اصلح من رو کمک کرده. دکتر جلیلی با رد هر گونه انتصابش به جریان انحرافی و دولت، به همه دشمنان پاسخی قاطع داد و حال من نمی دونم دلیل تکرار این همه شایعه و تخریب علیه ایشون چیه؟ شما می دونی؟ التماس دعا

گل سرخ

سلام می فروشی گفت کالایم می است رونق بازار من ساز و نی است من خمینی دوست دارم چون که او هم خم است و هم می است و هم نی است سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار انقلاب اسلامی ، حضرت امام خمینی رو به شما عزیز گرامی تسلیت عرض میکنم.

تنها...

بسم رب المهدي با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(صلي الله عليه و آله و سلم) و عرض سلام و خداقوت به شما بزرگوار ببخشيد عذر تقصير بدليل تأخيري كه داشتم . از مطلبتون استفاده كردم . بسيار خوب و عالي بود . ان شاءالله تعالي كارگردانان كشور عزيزمون بتوانند فيلمي برتر از 313 بسازند. به فرموده ي حجت الاسلام صديقي كارگردان شيعي با كمترين امكانات سعي كرده به مسئله ي مهديت به بهترين وجه بپردازه و نتيجه گرفته!ماهم اگر بخواهيم به اميد خدا مي توانيم با همين امكانات به نتيجه ي بسيار بهتر و خوب تري برسيم. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ "الّلهُم ارنی الطلعةِ ارشیدة والغرّةِ الحمیدة واکحل ناظری بنظرةٍ منِّی اِلیه و عجل فرجه وسهل مخرجه" ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ روزی هزار بار دلت راشکسته ام...*****بیخود به انتظار وصالت نشسته ام... هربار این تویی که رسیدی و در زدی...*****هربار این منم که در خانه بسته ام... هر جمعه قول میدهم آدم شوم ولی...*****هم عهد خویش هم دلت راشکسته ام. [گل]اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم[گل]

خواهر مسلمان

سلام ممنونم از حضورتون در وبلاگ خواهرتون. مطلب زیبایی بود خوشحال شدم که خواهرتون رو از مطالبتون مطلع کردید.