عید در فرهنگ اسلامى

و برخى برآنند که اصل واژه «عید» از «عادت» است، زیرا آنان (قوم)، فامیل و خانواده ها به گرد آمدن دورهم در آن روز عادت کرده‏اند. (2)

لغتنامه«تاج العروس» درباره عید آورده است: عید در نزد عرب زمانى است که در آن شادیها و یا اندوه ها باز می گردد و تکرار می شود. (3)

و در فرهنگ معین در این باره آمده است: عید روز مبارکى است که در آن مردم جشن مى گیرند و شادى مى کنند و در این روز به همدیگر عیدى مى دهند، از قبیل هدیّه، پول، خلعت.(4)
عید نه به جامه رنگارنگ پوشیدن است که این عید کودکان است، نه به شربت و شیرینى و غذاهاى متنوّع خوردن است که این عید شکمبارگان است، نه به سیاحت و تفّرج بى محتوى پرداختن است که این عید ولگردان است، نه به بى بندوبارى، هرزگى و عیّاشى کردن است که این عید بوالهوسان است، نه به قاه قاه خندیدن و همدیگر را به مسخره گرفتن است که این عید غافلان است و نه آتش بازى کردن است که این عید خرافه پرستان است.

عید اسلامى موفّقیت در راه انجام وظیفه، تطهیر نَفس و تصفیه جان از ناپاکیها، تمرین صبر و استقامت و شکستن غرور و خودخواهى است.

اگر بخواهیم عید نوروز براى ما یک عید واقعى باشد، باید به ارزشهاى این عید که در سایه تعالیم اسلامى رنگ دینى پیدا کرده است توجّه کنیم و از ضد ارزشهاى آن که احیاى ارزشهاى جاهلى و سنّت هاى دوران آتش پرستى است، دورى نماییم. 
در ذیل احادیث گهرباری از ائمه اطهار(علیهم السلام) درباره عید می آوریم:

پیامبر اکرم(صلى‏ الله‏ علیه ‏و ‏آله وسلم) فرمودند:

اِنَّ الْمَلائِکَةَ یَقُومُونَ عَلى أَفْواهِ السِّکَّةِ وَیَقُولُونَ: اُغْدُوا اِلى رَبٍّ کَرِیمٍ یُعْطِى الْجَزِیلَ وَیَغْفِرُ الَعَظِیمَ؛

فرشتگان الهى در صبحگاه روز عید بر سر کوچه‏ ها مى‏ ایستند و مى‏ گویند: برخیزید و به دیدار پروردگار کریمى بروید که نعمتهاى فراوان مى ‏دهد و گناهان بزرگ را مى ‏بخشد(5)

*******

امام علی(علیه ‏السلام) فرمودند:

غُسْلُ الاَْعْیادِ طَهُورٌ لِمَنْ أَرادَ طَلَبَ الْحَوائِج بَیْنَ یَدَىِ اللّه‏ِ عَزَّوَجَلَّ وَاتِّباعٌ للِسُّنَّةِ؛

غسل کردن در روزهاى عید، هم سبب پاکیزگى و نظافت کسانى است که براى درخواست حاجت ـ گرفتن عیدى ـ به درگاه خداوند روى مى‏آورند و هم پیروى از سنت پیامبر اسلام (صلى‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله و سلم) است. (6)

*******

امام صادق (علیه ‏السلام) فرمودند:

اِذا کانَ یَوْمُ الَّنیرُوزِ فَاغْتَسِلْ وَالْبِسْ أَنْظَفَ ثِیابِکَ وَتَطَیَّبْ بِاَطْیَبِ طیبِکَ وَتَکُونُ ذلِکَ الْیَوْمَ‏صائما؛
هنگامى که نوروز آمد غسل کن و نظیف‏ ترین لباس‏ هاى خـود را بپوش و با خوشبوترین عطرها خود را معـطر ساز، و چه خـوب است که در این روز روزه‏ دار بـاشى(7)

*******

معلّى گوید: در عید نوروز به حضور امام صادق (علیه ‏السلام) شرفیاب شدم،حضرت فرمودند:

امروز را مى ‏شناسى؟ عرض کردم: روزى است که عجم ها آن را بزرگ مى‏شمارند و در آن روز به یکدیگر هدیه مى‏دهند.

حضرت فرمودند: ... امروز روزى است که خداوند از بندگان خود پیمان گرفت تا او را عبادت کنند و به او شرک نورزند و به پیامبران و حجج الهى و ائمّه معصومین (علیهم‏ السلام) ایمان بیاورند و... در این روز قائم ما(عج) ظاهر مى‏شود، و نوروزى نمى‏رسد مگر اینکه ما اهل بیت(علیهم ‏السلام) ظهور اسلام و گشایش آن را توقّع داریم، چون نوروز از روزهاى ما و شیعیان ماست.(8)

پی نوشت ها:
[1]. لغتنامه دهخدا، ذیل واژه عید
[2]. لسان العرب، ابن منظور، ج 3، ص 319
[3]. همان، ج 8، ص‏43
[4]. فرهنگ معین، واژه عید و عیدى
[5]. مستدرک الوسائل ح: 6678
[6]. بحارالانوار، ج 91، 118
[7]. وسائل الشیعه، ج 5، 288
[8]. بحار الانوار، ج 59

/ 5 نظر / 51 بازدید
f

حضرت فاطمه (سلام‌ الله‌ علیها): مَنْ أصْعَدَ إلَی اللهِ خالِصَ عِبادَتِهِ، أهْبَطَ اللهُ إلَیْهِ أفْضَلَ مَصْلَحَتِهِ. هر که عبادت خالصانه خود را به سوی خدا بالا فرستد، خداوند برترین مصلحت او را بر او فرو خواهد فرستاد. بحار الأنوار، ج 70، ص 249

شهید من

سلام. ممنون از حضورتون هر روزی که در آن گناه نکنیم آن روز عید است. یاعلی

مذهبی24

سلام و هزاران درود وبلاگ نویس عزیز،اولین سایت خبرخوان مذهبی افتتاح شده و مراحل تست را به خوبی طی کرده است. لذا از حضرتعالی درخواست میگردد با افزودن لینک سایت خود در این خبرخوان و لینک آن،روز به روز شاهد افزایش تعداد بازدیدکنندگان خود باشید. با تشکر http://mazhabi24.ir/