اربعین؛ روز انتظار ظهور قائم آل محمد(عج)

امام حسن عسکرى (علیه السلام) فرموده است:

پنج چیز از نشانه‏هاى مؤمن است.

گزاردن پنجاه و یک رکعت نماز واجب و نافله،

زیارت‏ اربعین،

انگشتر در دست راست کردن

و پیشانى بر خاک ساییدن و بلند گفتن‏ بسم الله الرحمن الرحیم.

زیارت اربعین از امام جعفر صادق (علیه السلام) روایت شده و خواندن آن در روز اربعین مستحب مؤکد است.

اربعین روز تجدید اندوه شیعه

روز اربعین برای شیعیان زمان تجدید غم و اندوه برای مصایب سید الشهدا است؛ این غم و اندوه در جان شیعیان جریان دارد تا به دست منتقم واقعی آل محمد انتقام خون‌های به ناحق ریخته شده در سرزمین کربلا ستانده شود به همین جهت روز اربعین را می‌توان زمان تجدید عهد با منتقم آل محمد دانست.

سفارشات و دستورات اکید ائمه مبنی بر زیارت امام حسین (علیه السلام) در روز اربعین را می‌توان به سبب بزرگداشت این غم و اندوه دانست تا از خاطر شیعیان محو نشود که همواره باید منتظر ظهور قائم آل محمد باشند.

رابطه جلوه‌های عزاداری حسینی و انتظار

میان جلوه‌های عزاداری برای امام حسین (علیه السلام) و ظهور حضرت صاحب الزمان رابطه مستقیم و تنگاتنگی را می‌توان یافت. از مهم‌ترین آنان می‌توان به منتقم بودن حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) اشاره کرد.

سرخی پرچم، سمبل ادامه جنگ

نشانه‌ها و سمبل‌های انتظار ظهور حضرت در مظاهر حسینی جلوه‌های گوناگون دارد از جمله آن‌که می‌توان به پرچم سرخ رنگی که در بالای گنبد در حال اهتزار است اشاره کرد. اهتزاز پرچم سرخ رنگ در قبایل عرب مفهوم خاصی دارد از جمله آن‌که این جنگ هنوز ادامه دارد و پایان نپذیرفته است.

زیارت اربعین و یاری کردن امام زمان

یاری کردن امام زمان (علیه السلام) فقط محدود به انتظار برای ظهور آن حضرت نمی‌شود، بلکه همان طور که در زیارت اربعین به آن اشاره شده است: « قلبی لقلبکم سلم و امری لامرکم متبع و نصرتی لکم معده حتی یاذن الله لکم فمعکم معکم لا مع عدوکم؛ قلب من تسلیم قلب شماست و در امور زندگی از اوامر شما تبعیت می‌کنم و برای یاری دادن شما آماده‌ام تا این که خداوند به شما اجازه خروج دهد. پس من همراه با شمایم نه همراه با دشمنان شما»

انتظار تنها یک امر قلبی نیست

انتظار ظهور امام زمان تنها منوط به یک امر قلبی نمی‌شود، بلکه این انتظار باید همان طور که در زیارت اربعین به آن اشاره شد در عمل شیعیان نیز جلوه پیدا کند.

شیعه‌ای که قلبا تسلیم امر امامت است و در شئونات زندگی از اوامر اهل بیت اطاعت کند و نسبت به دشمنان ایشان بیزاری داشته باشد را می‌توان در جریان ظهور و انتظار فعال دانست. نکته‌ای که در زیارت اربعین به آن اشاره شده این است که شیعیان همواره برای یاری دادن امام زمان خود باید آماده باشند.

انتظار به مانند غلطیدن در خون خود

شیعیانی که در این انتظار استقامت می‌ورزند ولی موفق به درک حضور حضرت نمی‌شوند و مرگ فرصت را از آنان سلب می‌کند، در احادیث شیعه از آنان به بزرگی یاد می‌شود. امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: «اگر کسی از شما بگوید قائم‏ آل‏ محمد را درک کنم او را نصرت خواهم کرد او مانند کسى است که پیشاروى او شمشیر مى‏زند، نه بلکه مانند کسى است که همراه او شهید شود.»

همچنین از امام صادق(علیه السلام) از پدرانش از امیر المؤمنین علیهم السّلام روایت شده است که فرمود: «منتظر امر ما مانند کسى است که در راه خدا به خون خود در غلطد.»

روایات از ثواب بسیار زیاد انتظار حکایت می‌کند، اما از ثواب و اجرهایی که برای انتظار ذکر شده است می‌توان دانست که امر انتظار برای ظهور صاحب الزمان کاری سخت و طاقت فرساست و با توجه به زمان غیبت کبری حفظ کردن قلب و عمل از وسوسه‌های شیطان کاری سخت و دشوار است.

مرجع : خبرگزاری موج

/ 12 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نردبام آسمان

سلام دوست گرامی ایام سوگواری ابا عبدلله الحسین را تسلیت میگم .عزاداریهاتون قبول. ببخشید چند وقت نبودم ونشد به وبتون سر بزنم حالا این توفیق نصیبم شد. موفق باشید. یا علی

محسن

!دموکراسی از نوع آمریکایی http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=13&lid=10695

محسن

اذعان آل سعود به حقانیت شیعه http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=13&lid=10680

محسن

عوام فریبی یک شیخ سلفی مراکشی علیه شیعه http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=13&lid=10687

مریم

حجم اتاق پر شده است از هوای شب باران به شیشه می زند از چشم های شب من مانده ام چطور بگویم؟ که دیده ام از خواب من تو رد شده ای نیمه های شب وقتی نمی شود بسرایم برای تو وقتی که روز پر شده از رد پای شب جز اینکه دل به بودن مهتاب خوش کنم یا گاه گاه عطر تو در لا به لای شب ، باید چه کرد ؟ مردم باور نمیکنند از خواب هام رد شده ای نیمه های شب ... اللهم عجل لولیک الفرج[گل]

همعهدان منتظر3

سلام خدا بر آن روح بلند و مهربانت ، بر تلاش‌های بی‌پایانت و بر خلق وخوی نیکویت . باز جهان ماتم گرفته و کوله‌بار غمش را به رخ ما میکشد و با غم جگر گوشه‌ات بر سوگ و ماتم ما می‌افزاید . ای جلوه مظلومیت !تجلی خاطرات دوران تو قلب هر مسلمانی را به درد می‌آورد الهم عجل لولیک الفرج

jahan

سلام سالروز رحلت پیامبر اکرم و سبط اکبرش حسن مجتبی و امام علی بن موسی الرضا (ع) را تسلیت عرض می نمایم در این ایام عزیز ما را از دعای خیرتان فراموش نفرمایید

منتظر

http://313adine.net/

محدثه

وب خوبی دارید به ما هم سر بزنید.