مهدویت از نگاه امام رضا(ع)

حجت‌الاسلام فؤادیان درباره نگاه امام رضا (ع) به امامت حضرت مهدی (عج) توضیح داد: در این زمینه از امام رضا (ع) احادیث بسیاری است، از ایوب بن نوح نقل شده که خدمت امام رضا (ع) رسیده و خطاب به امام بیان کرده؛ حالا که دست شما باز است امیدوارم موعود شما باشید و نیازی به شمشیر هم نداشته باشید، با این قدرتی که دارید جهان را پر از عدل و داد می‌کنید.

این کارشناس علوم دینی ادامه داد: ایوب تصور می‌کرد که امام رضا (ع) همان مهدی موعود است منتها امام می‌گوید که من این فرد نیستم که شما تصور می‌کنید امام زمان (عج) چنین ویژگی‌هایی دارد چرا که تولدش مخفی و مردم در غیبت او به سر می‌برند درحالیکه من تولدم مشخص و غیبتی هم ندارم، بنابراین امام رضا (ع) در صدد بود که حقیقت مهدویت را برای مردم مشخص کند و این فرهنگ مهدوی در آن زمان نیز بین مردم بوده و همه منتظر کسی بودند که از خاندان پیامبر (ص) جهان را پر از عدل و داد کند.

روایاتی مهدوی از امام رضا(ع)

وی در ادامه افزود: در حدیثی از ریان بن صلت بیان شده که امام رضا (ع) فرمودند امام مهدی (عج) با چشم دیده نمی‌شود، به مناسبت نبود او فتنه‌های سخت و خانمان‌براندازی وجود دارد که خویشان و همرازان و همسنگران در او سقوط می‌کند، یعنی امام رضا (ع) نسبت به مهدویت مسائل بسیار حیاتی و مهمی را بیان کرده و از کوچکترین فرصت‌ها برای بیان مباحث مهدوی برای شیعه استفاده کرده است. به طور مثال امام رضا (ع) به شخصی گفت شما در قنوت نماز چه می‌خوانید؟ و سپس گفت دعایی را برای امام مهدی (عج) بخوانید. ایشان خود دعا کردن برای امام مهدی (عج) را در قنوت نماز تعلیم می‌دهند تا در بهترین حالات و موقع نیایش نمازها، امام مهدی (عج) را مدنظر قرار دهیم.

این پژوهشگر عرصه مهدوی توضیح داد: روزی «دعبل بن خزاعی» شاعر معروف اهل بیت (ع) خدمت امام رضا (ع) رسید و قصیده‌ای را برای امام خواند به بیتی رسید که «ظهور امام زمان حتما اتفاق می‌افتد/ برکت‌های خداوند در زمان ظهور مهدی زیاد است» در این هنگامه امام به شدت به گریه افتاد، سر مبارکش را بالا گرفت و به دعبل گفت روح‌القدس این دو بیت را بر زبان تو جاری ساخت.

امام به دعبل می‌گوید امام مهدی (عج) را می‌شناسی؟ او اظهار بی‌اطلاعی کرد، امام درباره مهدی موعود (عج) توضیح داد درحالی که ایشان هنوز به دنیا نیامده‌اند و امام فرمود که ایشان اگر یک روز از عمر دنیا مانده باشد ظهور کرده و جهان را پر از عدل و داد می‌کند همینجا امام رضا دوبیت به شعر دعبل اضافه می‌کند.

وی در پایان اظهار داشت: مهدویت در طول تاریخ از سوی ائمه برای شیعیان مورد تأکید قرار گرفته و زمان امام رضا (ع) نیز مطرح بوده چرا که وقتی امام رضا ولایت عهدی را پذیرفت عده‌ای گمان کردند که ایشان جهان را پر از عدل و داد می‌کند درحالی که بعد از ایشان نیز دو امام بعدی زمینه‌ساز ظهور امامت امام موعود شدند اما به هر حال جایگاه امامت در دوران امامت امام رضا (ع) بسیار متعالی بود.

منبع: قدس آنلاین

/ 18 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساحل هدایت

به مناسبت نهم ربیع الاول مصادف با آغاز امامت امام زمان (عج) پوستر داده نمای نهم ربیع با هدف اطلاع رسانی در خصوص این روز و اهمیت و جایگاه آن طراحی شده است.همکار سایبری لطفا ما را در نشر این داده نما یاری دهید.

میثم

جلوه گل عندلیبان را غزلخوان می کند نام مهدی صد هزاران درد درمان میکند مدعی گوید که با یک گل نمی گردد بهار من گلی دارم که عالم را گلستان می کند «ربیع‌الاول» را خدمت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و شما ، تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

maryam

ای کشتگان عشق برایم دعا کنید آیا نمی شود که مرا هم صدا کنید ای مردمان رد شده از هفت شهر عشق رحمی به ساکنین خم کوچه ها کنید ای شهدا،این دستهای خسته خالی دخیلتان درد مرا به حکم اجابت دوا کنید... یازهرامددی...

گل سرخ

سلام[گل] پروردگارا ! مهربانتر از آنی که بخواهی وقتی با جامه ای آلوده به سویت می دوم مرا در آغوش نگیری و بی‌نیاز‌تر از آنی که بخواهی رحمتت را از من دریغ کنی ... پـس الهــی ! بــه بـزرگـی‌ات ، بخشندگی‌ات ، گـویایـی‌ات ، شکیبایی ات ، نـزدیـکی‌ات ، مهـربانی‌ات ، زیبـایی‌ات ، بی‌نیازی‌ات ، و سادگی‌ات ، اجــــــــــــــــــــــــــابت کن نیازهایم را ؛ که . . . شنواتر از آنی که بخواهم آن را بر زبان آورم !

هیام

پاییز هم میگذرد زمستان می اید او هم با همه ای سپیدی اش می رود بهار می اید بهاری که منتظر ان هستیم

ثریا

سلام و ممنون بابت مطلب خوب و بجاتون. قلمتون مستدام[گل] ماه بهار پيامبران مبارك باد ماهي كه خجسته ميلاد پيامبر اخر الزمان در ان به وقوع پيوسته بروزم و منتظر حضورتون[گل][بدرود]

نسیم سبز

دلت که گرفت دیگر منت زمین را نکش ، راه آسمان باز است … پر بکش ! او همیشه آغوشش باز است ، نگفته تو را می‌خواند … اگر هیچکس نیست ، خدا که هست ؟!!!

نسیم سبز

حرف دلت را امروز بگو؛ اگر امروز گفتی ، می شود حرف دل اگر نگفتی ، فردا می شود درد دل

حرف تو

سلام تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو" " مهدویت از نگاه امام رضا (علیه‌السلام) " با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/20899 در این سایت انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت "حرف تو" به شما: "امام علی (علیه‌السّلام): بر شما باد به ارتباط و بخشش و تلاش با یکدیگر و دوری گزیدن از جدایی و پشت کردن به یکدیگر." یا علی